Powrót rynku pracownika, pracodawcy z problemami

W październiku wzrosła liczba internetowych ofert pracy we wszystkich województwach.

Autorzy Barometru Ofert Pracy przygotowywanego przez Katedrę Ekonomii i Finansów WSIiZ w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych zauważają że ofert pracy w sieci było więcej w województwach z niższą stopą bezrobocia.

- reklama -

Coraz więcej ofert pracy

Najwięcej ofert pojawiło się w zawodach technicznych oraz w pracy fizycznej. Wzrost etatów odnotowano również dla przedstawicieli zawodów społecznych. Mniej ofert w odniesieniu do poprzedniego miesiąca zauważono jedynie w zawodach usługowych. Największe spadki odnotowano w hotelarstwie oraz branży rozrywkowo-medialnej. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest brak konkretnych informacji na temat przeciwdziałania czwartej fali koronawirusa oraz koniec sezonu wakacyjnego.

W październiku zaobserwowano wzrost we wszystkich kategoriach zawodów dla absolwentów nauk ścisłych lub inżynieryjnych. Najwięcej ofert przybyło dla branży e-commerce, teleinformatycznej oraz programistów. Najmniej natomiast z branży budowlanej oraz działów produkcyjnych

Zawody oparte na pracy zdalnej, związane z technologiami cyfrowymi i zawody „budowlane” dobrze poradziły sobie z epidemią. W pierwszej połowie roku ofert pracy na bieżąco przybywało coraz więcej, jednakże druga połowa roku dla takich zawodów jak zawody społeczne oraz usługowe rozpoczął się od mniejszego napływu ofert pracy.

Najwięcej wakatów pojawiło się w doradztwie, branży bankowej, zasobach ludzkich oraz marketingu. Mniej w porównaniu do poprzedniego miesiąca pojawiło się z działów kontroli jakości, z sektora publicznego oraz nieruchomości. W porównaniu do początku roku odnotowano wzrost liczby ofert pracy w większości kategorii. Najwięcej ofert pracy przybyło dla pracowników call center, administracji biurowej oraz bankowości. Redukcje ofert pracy odnotowano jedynie dla zawodów związanych z reklamą oraz sprzedażą.

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here