Tarcza antyinflacyjna odpowiedzią na wzrost cen. Oto rozwiązania rządu

Obniżka cen paliw i gazu, zerowa akcyza na energię elektryczną oraz dodatek osłonowy to  część rozwiązań tarczy antyinflacyjnej. 

Premier Mateusz Morawiecki powiedział wczoraj, że obszar wsparcia będzie obejmował trzy najważniejsze pola: ceny paliw, energii oraz żywności. – Wszystkie nasze działania antyinflacyjne to koszt ok. 10 mld zł – oszacował szef rządu. Inflacja dotyka obecnie wielu państw na świecie. To problem globalny, mierzą się z nim m.in. Niemcy, Hiszpania czy USA. Do wzrostu cen przyczynił się przede wszystkim kryzys gospodarczy spowodowany COVID-19 – powiedział premier. Rząd przygotował więc pakiet rozwiązań w ramach tzw. tarczy antyinflacyjnej, na których skorzystać mają gospodarstwa domowe o niskich i średnich dochodach. Z części z nich skorzystać mają wszyscy Polacy.

- reklama -

Dodatek osłonowy

Wzrost cen za energię elektryczną jest spowodowany m.in. wzrostem cen surowców. Aby załagodzić skutki wyższych rachunków za prąd i rosnących cen żywności, rząd wprowadza dodatek osłonowy. Dodatek zrekompensuje VAT na energię elektryczną do 0 proc. w wysokości ok. 2,1 mld zł, a także VAT do 0 proc. na żywność w wysokości ok. 1,5 mld zł.
Kto może liczyć na wsparcie? O tym zadecyduje kryterium dochodowe gospodarstw domowych, które pozwoli na objęcie pomocą finansową większej grupy osób. Szczegóły na rządowej stronie. 

Zwolnienie i obniżenie akcyzy na energię elektryczną

Rząd zapowiedział zwolnienie z akcyzy gospodarstwa domowe. Oznacza to obniżkę z obecnych 5 zł/MWh do 0 zł/MWh. – Obniżymy akcyzę na energię elektryczną dla pozostałych odbiorców do minimum UE – zapowiedział premier.

Obniżony VAT na energię elektryczną

Rząd obniży stawki dla odbiorców energii za pomocą narzędzi podatkowych. Mowa o obniżce podatku VAT na energię elektryczną do poziomu 5 proc., z obecnego 23 proc., na 3 miesiące. Okres obowiązywania: styczeń-marzec 2022 r.

Obniżka cen paliw

Aby ograniczyć dynamikę rosnących cen paliw od 20 grudnia 2021 r. do 20 maja 2022 r. wysokość akcyzy zostanie obniżona do minimalnego poziomu dopuszczalnego w Unii Europejskiej; dodatkowo, od 1 stycznia do 31 maja 2022 r. paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej.

Obniżony VAT na gaz ziemny

Zgodnie z zapowiedziami rządu obniżona zostanie stawka dla odbiorców gazu za pomocą narzędzi podatkowych. Obniżka podatku VAT na gaz do poziomu 8 proc., z obecnego 23 proc., na 3 miesiące – od stycznia do marca 2022 r.

Oszczędności w administracji

Premier zaznacza, że formą zaoszczędzenia dodatkowych środków ma być efektywność wydatków publicznych. Działania te powinny przynieść od 3 do 5 mld zł oszczędności. Dlatego rząd w 2022 r. ograniczy tworzenie nowych, dotąd nieplanowanych, etatów czy urzędów w administracji publicznej. Wyjątkowe wzmacnianie kadrowe i finansowe będą realizowane na zasadzie 1 za 1, czyli nowy etat za zlikwidowanie innego lub znalezienie odpowiedniej przestrzeni finansowej w ramach już posiadanych środków. – Dokonamy pogłębionego przeglądu wszystkich wydatków publicznych pod względem ich efektywności, tak, by wprowadzić dodatkowe oszczędności. Ograniczymy również finansowanie programów w funduszach celowych, do tych już realizowanych lub ogłoszonych – powiedział premier.

Myślicie, że rozwiązania w ramach tarczy antyinflacyjnej poprawią sytuację? Zachęcamy do dyskusji na Facebooku.

/oprac. c/

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here