Polski rynek pracy najszybciej staje na nogi

Spośród państw UE Polska najskuteczniej odbudowuje rynek pracy po COVID-19.

Jak poinformował Polski Instytut Ekonomiczny w odniesieniu do najnowszego raportu Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP) Polska jest na pierwszym miejscu w Unii Europejskiej i na drugim miejscu na świecie pod względem skali odbudowy rynku pracy w czasie COVID-19.

- reklama -

W wyniku pandemii COVID-19 w 2020 roku liczba przepracowanych godzin pracy spadła na całym świecie o 8,9 proc. rokrocznie. W Polsce ten spadek wyniósł 2,1 proc. i był najniższy w całej Unii Europejskiej oraz trzeci najniższy w skali świata. Jak wyjaśniono utracone godziny pracy obrazują skalę zmniejszonego zatrudnienia w wyniku zmniejszenia czasu pracy przy zachowaniu zatrudnienia, ale także w wyniku całkowitej utraty pracy. Jak podaje informacja- bilans dwóch lat kryzysu pandemicznego w skali świata ma sięgnąć nawet 125 milionów utraconych miejsc pracy w przeliczeniu na pełne etaty. Oznaczać to będzie, że liczba przepracowanych godzin globalnie spadła o 4,3 proc., podczas gdy w krajach G-20 spadek ten pod koniec 2021 roku ma wynieść 3,4 proc., zaś w krajach Unii Europejskiej 2,7 proc.

Zdaniem analityków Międzynarodowej Organizacji Pracy jedynie 9 na 189 krajów na świecie zwiększy liczbę godzin pracy pod koniec 2021 roku w porównaniu do okresu sprzed wystąpienia pandemii. Najlepszy wynik pod tym względem ma osiągnąć Norwegia, która zwiększy liczbę godzin pracy o 4,5 proc. w porównaniu do IV kwartału 2019 roku.

Według najnowszej prognozy MOP, na koniec tego roku w Polsce liczba przepracowanych godzin pracy ma zwiększyć się o 2,4 proc. Poza Polską jedynie dwa kraje UE (Chorwacja i Słowenia) mają również odnotować pozytywny bilans przepracowanych godzin w porównaniu do okresu sprzed pandemii COVID-19.

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here