Wybitna pianistka otworzy fundację w Rybniku. Będzie wspierać młodych artystów

Lidia Grychtołówna i Piotr Kuczera Fot. A. Skupień

Lidia Grychtołówna, urodzona w 1928 roku w Rybniku, to wybitna pianistka i pedagog. Planuje utworzyć fundację, której celem będzie wsparcie dla młodych, zdolnych artystów, których nie stać na własny rozwój.

Siedziba fundacji ma znaleźć się w Rybniku, w wilii przy ul. Powstańców Śląskich 36, gdzie kiedyś mieszkała Lidia Grychtołówna. Jak sama mówi, Rybnik to jej ukochane miasto, w którym się urodziła i w którym były jej początki. – W Rybniku zaczynałam się uczyć gry na fortepianie, najpierw u mojej matki, a potem czasie drugiej wojny światowej lekcje pobierałam u Karola Szafranka. Tu na cmentarzu komunalnym spoczywają moi rodzice, również mój mąż, Janusz Ekiert (redaktor i krytyk muzyczny, autor licznych publikacji muzycznych i książek – red.) – mówi Lidia Grychtołówna.

- reklama -

Zdaniem pianistki w Rybniku panuje doskonały klimat dla rozwoju młodych talentów. Jej pragnieniem jest, żeby w Rybniku powstała „Fundacja Lidii Grychtołówny i Janusza Ekierta”, której zadaniem będzie pomoc zdolnej, ale niezamożnej młodzieży. – Chciałabym, żeby młodzi ludzie w tym mieście mieli wsparcie w swoim rozwoju, w udziale w konkursach, kursach, warsztatach czy w organizacji koncertów. Wsparcie dotyczyć może również młodych ludzi rozwijających się w innych dziedzinach sztuki – zaznacza Grychtołówna.

Willa dostosowana do potrzeb

Miasto Rybnik w marcu 2020 roku zakupiło willę przy Powstańców Śląskich i planuje ją wyremontować i przystosować do działania fundacji. Inwestycją będzie się zajmował Zakład Gospodarki Mieszkaniowej. Prezydent Rybnika Piotr Kuczera uważa, że dzięki temu w przyszłości miasto zyska ładniejszą przestrzeń w formie wyremontowanego budynku, a młodzi ludzie aspirujący do grona najlepszych pianistów uzyskają wsparcie na swój rozwój. – Ponadto, będzie to dobre uzupełnienie działania naszej szkoły muzycznej, aktywnych w mieście stowarzyszeń muzycznych czy filharmonii– podkreśla prezydent Kuczera.

Fot. A. Skupień

W przyszłorocznym budżecie miasto przeznacza w budżecie Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej 100 tys. zł na przygotowanie dokumentacji projektowo- kosztorysowej na remont budynku przeznaczonego na siedzibę fundacji. Trwają ustalenia dotyczące rejestracji fundacji, podpisano już akt notarialny, który jest oświadczeniem woli Lidii Grychtołówny o ustanowieniu fundacji. W marcu 2020 roku Miasto Rybnik odkupiło od prywatnego właściciela willę przy ulicy Powstańców Śląskich 36 za 990 tysięcy złotych.

Grychtołówna doceniona na całym świecie

Lidia Grychtołówna to pianistka o słuchu absolutnym, która zdobywała laury na prestiżowych międzynarodowych konkursach muzycznych. Swój wybitny talent artystka prezentowała prawie we wszystkich krajach Europy i Ameryki Południowej. Koncertowała także w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, na Kubie, w Australii, Tajlandii, Chinach i Japonii. Ma bardzo szeroki repertuar (od muzyki baroku do klasyków XX wieku), jednak szczególnie często wykonuje utwory Ludwiga van Beethovena, Fryderyka Chopina i Roberta Schumanna.

Od 1986 do 2007 roku była profesorem Uniwersytetu im. Jana Gutenberga w Moguncji, gdzie prowadziła swoją klasę fortepianu. Jako uznany na świecie autorytet w dziedzinie pianistyki jest zapraszana do zasiadania w gremiach jurorów najbardziej cenionych konkursów muzycznych, w tym od 1980 roku Konkursów Chopinowskich w Warszawie oraz konkursów organizowanych za granicą. Za wybitne osiągnięcia artystyczne oraz sukcesy w dziedzinie pedagogiki Lidia Grychtołówna otrzymała wiele nagród i wyróżnień w kraju i za granicą.

Jest m.in. laureatką czterech międzynarodowych konkursów: w 1955 zdobyła VII nagrodę na V Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w 1956 – III nagrodę na I Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Roberta Schumanna w Berlinie, w 1958 – nagrodę specjalną na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ferruccio Busoniego w Bolzano, w 1959 – nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Rio de Janeiro. 31 maja 2017 r. otrzymała tytuł „Honorowego Obywatela Miasta Rybnika”.

/UM Rybnik oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here