Szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat przeciw COVID-19 od 13 grudnia

Szczepienie
Zdjęcie poglądowe, fot. Freepik.com

– Szczepionki to nie tylko skuteczna ochrona, ale także szansa na kontynuowanie nauki stacjonarnej przez cały rok szkolny – przekonują Przemysław Czarnek i Adam Niedzielski.

Komisja Europejska zatwierdziła szczepionkę Comirnaty firm Pfizer/BioNTech przeciw COVID-19 dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat. Wcześniej Europejska Agencja Leków wydała pozytywną rekomendację, uznając, że korzyści ze stosowania Comirnaty u dzieci w wieku 5-11 lat przewyższają ryzyko, szczególnie w przypadku chorób zwiększających ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19. Dawka szczepionki dla dzieci w tym wieku ma być niższa (10 µg) niż stosowana u osób w wieku 12 lat i starszych (30 µg). Podobnie jak w starszej grupie wiekowej, podaje się ją w postaci dwóch wstrzyknięć w odstępie trzech tygodni.

- reklama -

– Od 13 grudnia to się zadzieje. Planujemy, że do tego dnia dotrą szczepionki, które są dedykowane [dla tej grupie wiekowej] – mówił w Sejmie wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek oraz minister zdrowia Adam Niedzielski skierowali do rodziców wspólny list dotyczący szczepień dzieci w wieku 5-11 lat. Przytaczają w nim dane świadczące o skuteczności i bezpieczeństwie stosowania szczepionki wśród najmłodszych. List został wysłany do szkół przez System Informacji Oświatowej, a za pośrednictwem dyrektorów ma trafić do rodziców i opiekunów.

– Podstawą rekomendacji były szczegółowe wyniki badań klinicznych, które przedstawił producent szczepionki – konsorcjum Pfizer/BioNTech. Są to udowodnione dane naukowe świadczące o skuteczności i bezpieczeństwie stosowania szczepionki wśród najmłodszych. Polska dzięki swojemu przedstawicielowi w Europejskiej Agencji Leków miała bieżący dostęp do wszelkich informacji, na bazie których podejmowane były decyzje o dopuszczeniu szczepień dzieci w grupie wiekowej 5-11 lat – napisali ministrowie.

Jak informują ministrowie, od początku epidemii w Polsce koronawirusem zakaziło się blisko 28,5 tys. dzieci w wieku od 0 do 10 lat i blisko 35 tys. dzieci i młodzieży między 11. a 20. rokiem życia. Tylko w ciągu dwóch tygodni listopada do szpitali z ciężkim przebiegiem choroby trafiło blisko 500 dzieci. Ich średni wiek to 6 lat. Jednocześnie szczepienie przeciw COVID-19 przyjęło dotychczas ponad 1,6 mln dzieci i młodzieży w wieku 12-17 lat. Niepożądane odczyny po szczepieniu wystąpiły u 0,02% z nich i w przeważającym stopniu miały one łagodny przebieg.

Podają także, że w badaniu klinicznym prowadzonym przez konsorcjum Pfizer/BioNTech wzięło udział blisko 2,3 tys. dzieci w 94 ośrodkach na świecie. – Z przedstawionych efektów badań wynika, że w grupie szczepionych dzieci w wieku 5-11 lat wystąpiło tylko jedno cięższe działanie niepożądane. Była to gorączka w wysokości 39,7°C. Poza tym. podobnie jak w przypadku innych szczepień, pojawiły się ból w miejscu podania szczepionki, zaczerwienienie, zmęczenie czy ból głowy. Co istotne, objawy te bardzo szybko i samoistnie ustępowały. Warto również zwrócić szczególną uwagę na skuteczność szczepionki u dzieci. Okazuje się, że jest ona wyższa niż u dorosłych i wynosi aż 90,7% – piszą

– Chcemy podkreślić, że szczepionki to nie tylko skuteczna ochrona, ale także szansa na kontynuowanie nauki stacjonarnej przez cały rok szkolny. Zaszczepiony uczeń czy przedszkolak nie trafia na 10-dniową kwarantannę, gdy w klasie lub grupie pojawia się przypadek zachorowania na COVID-19 – przekonują Przemysław Czarnek i Adam Niedzielski.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj