Pfizer: Szczepienia przeciw COVID-19 mogą być konieczne przez wiele lat

Fot. freepik.com

Odnosząc się do zarzutów, że Pfizer, BioNTech i Moderna, w odróżnieniu od firmy AstraZeneca, zarabiają na ich sprzedaży, Albert Bourla powiedział, iż najważniejsze jest to, że uratowano miliony istnień ludzkich.

– Aby utrzymać bardzo wysoki poziom ochrony, prawdopodobnie przez wiele lat konieczne będą coroczne szczepienia przeciw COVID-19 – ocenił szef firmy Pfizer Albert Bourla. Dodał, że Pfizer już zaktualizował szczepionki w odpowiedzi na wariant Beta, też wykryty po raz pierwszy w RPA, i wariat Delta, zidentyfikowany w Indiach, ale nie były one potrzebne. Firma poinformowała, że pracuje teraz nad zaktualizowaną wersją szczepionki w odpowiedzi na wariant Omikron i może być on gotowy w 100 dni.

- reklama -

Odnosząc się do zarzutów, że Pfizer, BioNTech i Moderna, w odróżnieniu od firmy AstraZeneca sprzedającej szczepionki po kosztach, zarabiają na ich sprzedaży, choć w wielu uboższych krajach poziom zaszczepienia jest niski, Albert Bourla powiedział, iż najważniejsze jest to, że uratowano miliony istnień ludzkich. – Uratowaliśmy globalnej gospodarce biliony dolarów. Jest to silna zachęta do innowacji w przypadku następnej pandemii. Ale ludzie zobaczą, że jeśli przystąpią do starań, aby stworzyć coś, co ratuje życie i oszczędza pieniądze, to jest również nagroda finansowa – podkreślił.

Szef Pfizera poinformował również, że w ciągu około miesiąca wprowadzona zostanie nowa formuła szczepionki, która umożliwi jej przechowywanie przez trzy miesiące w lodówce, co jego zdaniem zrobi ogromną różnicę dla krajów Afryki Subsaharyjskiej. Konieczność trzymania szczepionki Pfizera w temperaturze -70 stopni C powoduje, że jest ona trudna do wdrożenia w krajach o niższym poziomie świadczeń medycznych.

Bourla poparł podawanie szczepionki dzieciom w wieku 5-11 lat, co zostało zatwierdzone już w niektórych krajach, m.in. w USA. – COVID-19 w szkołach się rozwija. To powoduje znaczące zakłócenia w systemie edukacyjnym i są dzieci, które będą miały poważne objawy. Więc nie mam wątpliwości, że korzyści całkowicie przemawiają za tym, aby to zrobić – powiedział.

Tymczasem badania potwierdzają skuteczność szczepionki Pfizera przeciwko wariantowi Omikron koronawirusa. O optymistycznych przesłankach poinformował izraelski minister zdrowia Nitzan Horowitz. W Izraelu zarejestrowano dotychczas cztery przypadki zakażenia Omikronem.

– W najbliższych dniach będziemy mieli dokładniejsze informacje na temat skuteczności szczepionki przeciw wariantowi Omikron. Jest tu miejsce na optymizm i istnieją wstępne przesłanki, że ci, którzy są zaszczepieni szczepionką, w dalszym ciągu ważną lub przypominającą, będą przed nim chronieni – powiedział Horowitz w trakcie wizyty w Centrum Medycznym Soroka w Beer Szewie. – Szczepienie jest teraz naprawdę kluczowe. Każdy, kto zostanie narażony na wariant Omikron bez zaszczepienia, narazi się na niepotrzebne ryzyko – oznajmił.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here