90 lat temu abp Gawlina odprawił pierwszą mszę w kaplicy klasztornej w Brzeziu

Klasztor
Klasztor w Brzeziu, fot. Parafia pw. św. Ap. Mateusza i Macieja w Brzeziu

W 1931 roku abp Gawlina poświęcił rozbudowany klasztor w Raciborzu-Brzeziu. Odprawił też pierwszą mszę św. w nowej kaplicy i przeniósł Najświętszy Sakrament z dotychczasowej prowizorycznej kaplicy klasztornej.

Na początek kilka faktów dotyczących działalności duszpasterskiej abpa Gawliny związanych z Brzeziem nad Odrą, a konkretnie z powstaniem polskiej Katowickiej Prowincji Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej. – Okres, kiedy to na Górnym Śląsku tworzono podwaliny pod nową diecezję, to czas, kiedy w szczególny sposób zwrócono uwagę na żywą działalność i zdolności organizacyjne ks. Gawliny. Ks. dr August Hlond, ówczesny administrator apostolski, dekretem z dnia 7.07.1924r. zamianował ks. Gawlinę sekretarzem generalnym Śląskiej Ligi Katolickiej; w tym też roku, 25 września, ks. Gawlina zostaje redaktorem „Gościa Niedzielnego”. Na łamach „Gościa Niedzielnego” ks. Gawlina przygotował uroczystość koronacji cudownego obrazu Matki Boskiej Piekarskiej, która odbyła się 15 sierpnia 1925 roku – czytamy na łamach Brzeskiego Parafianina.

- reklama -

Lata 1927-28 to okres pogłębiania studiów w Warszawie, podczas których ks. Gawlina nie stracił jednak serdecznych więzów łączących go z diecezją katowicką. Tak też po powrocie do pracy kurialnej w Katowicach ks. prałat Feliks Gawlina, z rąk ks. biskupa Arkadiusza Lisieckiego, otrzymuje nominację na kuratora powstającej polskiej katowickiej prowincji Sióstr Maryi Niepokalanej. Tak więc od 27.07.1929 r. rozpoczął się czas częstych przyjazdów i pobytów ks. prałata Gawliny w Brzeziu, a także częstych odwiedzin matki w Strzybniku oraz spotkania z krewnymi.

Kurator – budowniczy

Jako kurator, a następnie jednocześnie proboszcz parafii św. Barbary w Chorzowie, ks. prałat Józef Gawlina położył wielkie zasługi na niwie organizacji nowej prowincji katowickiej SMN oraz rozbudowy klasztoru – domu zakonnego w Brzeziu nad Odrą – czytamy w Brzeskim Parafianinie.

Dom zakonny w Brzeziu był własnością zgromadzenia i siostry przebywały tu już od 1917 roku, ale budynek nie odpowiadał wymaganiom siedziby prowincji i nowicjatu. Na zebraniu zarządu prowincji, w którym uczestniczył ks. Gawlina, a które odbyło się w Niedzielę Palmową 21.03.1931 r. postanowiono dom rozbudować, by służył do czasu wybudowania Domu Prowincjalnego w Katowicach. Ks. kurator włożył wiele wysiłku i starań o fundusze na rozbudowę klasztoru w Brzeziu i czuwał nad przebiegiem prac. Podczas przebudowy nie zapomniano o najważniejszym, o „sercu domu zakonnego” – kaplicy. Kaplica została urządzona na parterze na miejscu dawnego pomieszczenia kuchennego. Dobudowano prezbiterium, a w nim umieszczono jeden z bocznych ołtarzy ze starego brzeskiego kościoła z nowym obrazem Maryi Niepokalanej. 16 grudnia 1931 roku ks. prałat Gawlina poświęcił rozbudowany klasztor i nowo urządzoną z ołtarzem i tabernakulum. Ks. Józef Gawlina odprawił też w nowej kaplicy pierwszą Mszę św. i przeniósł Najświętszy Sakrament z dotychczasowej prowizorycznej kaplicy klasztornej.

W Brzeziu nadal trwa pamięć o abp Gawlinie. Świadczy o tym chociażby fakt umieszczenia przez Siostry Maryi tablicy na budynku klasztornym, upamiętniającej postać arcybiskupa, która poświęcona została 22.06.1997 r. przez ks. abpa Damiana Zimonia. Dzielnica szczyci się ulicą, która od 1991 roku nosi imię abpa Józefa Feliksa Gawliny.

Źródło: Brzeski Parafianin

Zobacz więcej materiałów na temat abpa Gawliny oraz historii Brzezia

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here