Grafika z panoramą autorstwa F. B. Wernera znajduje się w zbiorach Muzeum w Raciborzu, a teraz dzięki wykonawcy muralu, Ryszardowi Paurowskiemu, raciborzanie będą mogli ją podziwiać na zewnątrz muzealnych murów.
Na ścianie północnej budynku administracji muzeum, od strony ul. Chopina, powstał mural prezentujący panoramę Raciborza z XVIII w. autorstwa F. B. Wernera. Pomysł na umieszczenie w tym miejscu tej grafiki znajdował się w koncepcji funkcjonowania i rozwoju raciborskiego muzeum autorstwa Romualda Turakiewicza.
Grafika znajduje się w zbiorach Muzeum w Raciborzu, a dzięki wykonawcy muralu – Ryszardowi Paurowskiemu, absolwentowi PWSZ w Raciborzu – raciborzanie będą mogli ją podziwiać na zewnątrz muzealnych murów. Wsparcia finansowego udzielił Prezydent Miasta Racibórz Dariusz Polowy.
Friedrich Bernhard Werner (ur. w 1690 k. Kamieńca Ząbkowickiego – 1776 Wrocław) na zlecenie wydawców z Augburga podróżował po Europie i wykonywał rysunki miast. W 1737 r. powstała serię miedziorytów – 341 wedut. Na zlecenie firmy Hommans Erben z Norymbergi wykonał 11 tablic miedziorytniczych z przedstawieniami miast śląskich Scenographia Urbium Silesiae. Panorama Raciborza znajduje się na tablicy nr 9 razem z panoramą Głogówka. Na pierwszym planie panoramy widoczne jest wzgórze i kilka postaci ludzi. Z lewej strony rzeka obok niej schematycznie przedstawione pola. Na linii horyzontu zabudowania miejskie wewnątrz murów obronnych. Pod panoramą umieszczona jest legenda z oznakowaniem poszczególnych budowli, które znajdują się w mieście – kościoły, bramy, klasztory itd.
fot. Muzeum w Raciborzu
oprac. /kp/
Włodarze fotografują się tu jakby byli autorami/wykonawcami tego dzieła. Hahaha hahaha…..