Jak zachować się w razie kolizji lub wypadku? Raciborska policja przypomina

Wypadek
Zdjęcie poglądowe, fot. Freepik.com

Jeśli w zdarzeniu drogowym ucierpiały jedynie pojazdy, to wtedy mówi się o kolizji drogowej. Jeżeli jednak poszkodowani zostali ludzie, wtedy uczestniczymy w wypadku.

Raciborscy policjanci z drogówki przypominają, jak się zachować po zderzeniu z innym pojazdem. – Nie zawsze po kolizji jesteśmy zmuszeni do wezwania patrolu. Wystarczy sporządzić odpowiednie oświadczenie. Gdy jednak dojdzie do wypadku, pamiętaj o utworzeniu „korytarza życia”, który umożliwi służbom szybkie dotarcie na miejsce – apelują.

- reklama -

Należy pamiętać, że jeśli w zdarzeniu drogowym ucierpiały jedynie pojazdy, to wtedy mówi się o tzw. kolizji drogowej. Jeżeli jednak poszkodowani zostali ludzie, wtedy uczestniczymy w wypadku.

Po stłuczce przede wszystkim należy usunąć samochody z drogi. Jeśli uczestnicy kolizji dojdą do porozumienia co do winy, można odstąpić od wzywania policji na miejsce. Wtedy uczestnicy powinni spisać i podpisać stosowne oświadczenie. Musi ono zawierać podstawowe dane kierującego oraz jego polisy i samochodu, którym się poruszał, tj.
– dane sprawcy kolizji,
– kategorię i numer prawa jazdy,
– nazwę firmy ubezpieczeniowej, numer polisy,
– opis okoliczności, dokładna data i godzina oraz miejsce, gdzie doszło do kolizji,
– dokumentacja fotograficzna (jeśli jest możliwość wykonania zdjęć).

Można sobie ułatwić tą czynność, drukując gotowe formularze oświadczeń, które są dostępne w Internecie.

– Jeśli doszło do wypadku, czyli poszkodowani zostali ludzie, wówczas zostawiamy pojazdy i ich części tam, gdzie są i czekamy na przyjazd policji. Na początku powinniśmy zabezpieczyć miejsce zdarzenia, wystawiając trójkąt ostrzegawczy. Sprawdźmy stan osób poszkodowanych i jednocześnie wezwijmy pomoc, dzwoniąc na numer alarmowy 112. Nasze działanie zawsze będzie skuteczniejsze, gdy pomogą nam inni. Warto prosić o pomoc wszystkich w pobliżu! – radzą policjanci z KPP Racibórz.

Świadkowie wypadku drogowego, czyli kierowcy i pasażerowie przejeżdżających obok samochodów, mają prawny obowiązek udzielenia pomocy. Kara za nieudzielenie pomocy to nawet 3 lata więzienia.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here