Ostra faza pandemii COVID-19 może zakończyć się w przyszłym roku

wuhan chiny koronawirus
Wuhan, 2020 r. Fot. voanews.com

Światowa Organizacja Zdrowia przewiduje, że ostra faza pandemii koronawirusa może zakończyć się w 2022 r., jednak nie oznacza to, że wirus zniknie.

31 grudnia miną dwa lata, od kiedy władze Chin oficjalnie poinformowały Światową Organizacje Zdrowia o przypadkach zachorowań wywołanych nowym koronawirusem po raz pierwszy wykrytym w Wuhanie. Według podawanych przez poszczególne kraje statystyk SARS-CoV-2 zakaziło się do tej pory ponad 282 mln osób, a ponad 5,7 mln zmarło.

- reklama -

Jakie są przewidywania WHO co do końca pandemii? – Ostra faza pandemii COVID-19 może zakończyć się w 2022 r., ale nie oznacza to, że koronawirus zniknie – powiedział dyrektor WHO ds. sytuacji kryzysowych dr Mike Ryan. Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus ostrzegł z kolei przed „tsunami zakażeń” wywołanych wariantami Delta i Omikron. – Delta i Omikron to teraz bliźniacze zagrożenia powodujące rekordową liczbę zakażeń i prowadzące do wzrostu hospitalizacji i zgonów. Jestem bardzo zaniepokojony tym, że wysoce zaraźliwy wariant Omikron, szerzący się w tym samym czasie co Delta, wywoła lawinę zakażeń – powiedział.

Szef WHO ponowił również swój apel do rządów o równą dystrybucję szczepionek przeciw COVID-19 na świecie. Ostrzegł, że skupienie się przez bogate kraje na podawaniu dawek przypominających może spowodować niedobór preparatów w biedniejszych państwach. Przypomniał, że celem WHO jest objęcie szczepieniami do połowy 2022 r. 70%. mieszkańców wszystkich państw świata. – To pomoże w zakończeniu ostrej fazy pandemii – podkreślił Tedros Adhanom Ghebreyesus.

W ciągu ostatniego tygodnia każdego dnia na całym świecie wykrywano blisko 900 tys. nowych infekcji, ich liczba w ciągu tygodnia wzrosła o 11%. W ostatnich dniach w wielu państwach świata, m.in. w USA, Francji, Wielkiej Brytanii, Włoszech czy Hiszpanii, odnotowano największą dzienną liczbę nowych zakażeń od początku pandemii.

Chociaż wstępne badania sugerują, że infekcja wywoływana wariantem Omikron jest łagodniejsza niż choroba powodowana wcześniejszymi odmianami SARS-CoV-2, przez bardziej zaraźliwy charakter nowego wariantu gwałtownie rośnie liczba zakażonych, co grozi przeciążeniem systemów opieki zdrowotnej. Czytaj więcej: WHO: Omikron doprowadzi do dużej liczby hospitalizacji.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here