Tomasz Zjawiony i dr Jarosław Wąsowicz o podatkowym zamieszaniu i rynku pracy

– Jeden z gliwickich przedsiębiorców zamknął swoje piekarnie ze względu na podwyżkę cen gazu o 450%. Więc dla niego obniżenie VAT-u na gaz, kiedy dostał 450% podwyżki ceny, nie jest w żaden sposób pomocą – mówi prezes RIG.

Tomasz Zjawiony – prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach i dr Jarosław Wąsowicz – wykładowca Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach mówili w Telewizji Regionalnej TVT m.in. o wpływie zmian podatku VAT na przedsiębiorców, rynku pracy czy migracji Polaków.

- reklama -

Zmiany najbardziej uderzą w małych, mikro i średnich przedsiębiorców. – Obniżki VAT-u i poziom oprocentowania produktów i sprzedaży, w perspektywie tego, że koszty wzrastają o kilkadziesiąt i kilkaset procent, są oczywiście pewnego rodzaju ulgą i wyciągnięciem ręki. Ale ceny nie będą na poziomie z zeszłego roku czy dwóch lat wstecz – będzie to mniej bolesny strzał, który dostaniemy my jako przedsiębiorcy – ocenia Tomasz Zjawiony.

Jak w 2022 r. będzie wyglądał rynek pracy? – W makroekonomii mamy teorię wymienności między stopą inflacji a stopą bezrobocia – im wyższa inflacja, tym niższe bezrobocie. Mamy historyczny, notowany ostatnio przed 20 laty, wskaźnik inflacji konsumenckiej i wszystko by wskazywało na to, że zanim przejdziemy do fazy wygaszania inflacji, ten poziom zatrudnienia się utrzyma – tłumaczy dr Jarosław Wąsowicz.

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj