Centrum Zielonej Energii w Rybniku. Podpisano list intencyjny

zielona energia rybnik
Planowana inwestycja w tzw. zieloną energię jest wstępnie szacowana na pół miliarda złotych. Fot. M. Koczy/UM Rybnik

– Cieszymy się, że Rybnik jest bardzo aktywny w realizacji idei czystej Polski, podejmuje konkretne działania w tym kierunku i jest jednym z liderów zielonej transformacji – mówi Zygmunt Solorz.

Miasto Rybnik podpisało list intencyjny z przedstawicielami ZE PAK, której głównym akcjonariuszem i Przewodniczącym Rady Nadzorczej jest Zygmunt Solorz. Powstanie Centrum Zielonej Energii Subregionu Zachodniego, które będzie się składało z sortowni i kompostowni, instalacji do przetwarzania odpadów biodegradowalnych, wielkogabarytowych, budowlanych i sortowni. Główna inwestycją ma być budowa instalacji termicznego przekształcania odpadów, która w sposób ekologiczny i bezpieczny dla środowiska zagospodaruje odpady co w efekcie zapewni produkcję ciepła, energii elektrycznej i wodoru.

- reklama -

– Mamy wspólne cele, miastu zależy na świadczeniu usług komunalnych na wysokim poziomie przy jednoczesnym ograniczeniu wpływu zanieczyszczeń na środowisko naturalne. Moim celem jest stworzenie własnego, miejskiego systemu gospodarowania odpadami w systemie obiegu zamkniętego. Natomiast spółce zależy na realizacji projektów proekologicznych w efekcie, których można wytwarzać ciepło, energię elektryczną i wodór, stąd dziś podpisanie wspólnego listu intencyjnego, który potwierdza nasze plany i założenia. Jestem pełen optymizmu dla realizacji tego projektu – komentuje prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Rybnik wytwarza rocznie ok. 60 tys. ton odpadów, a Subregion Zachodni ponad 270 tys. ton na rok. – Ta inwestycja ma zagwarantować mieszkańcom stabilizację cen za odbiór odpadów i stabilizację procesu odbioru odpadów. Częściowo nasze działania pozwolą na zabezpieczenie miasta w ciepło, a wodór wykorzystywany będzie do zasilania miejskich autobusów – zapowiada Piotr Kuczera.

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj