Kosmetyki dla nastolatków — jakie produkty do pielęgnacji twarzy wybrać? 

Pielęgnacja młodej cery wymaga dużej uwagi. To właśnie w tym czasie pojawiają się pierwsze problem skórne. To, jak będziemy sobie z nimi radzić w wielu nastoletnim, może mieć ogromny wpływ na to, jak będzie prezentować się nasza cera już w życiu dorosłym. 

Dojrzewanie to czas pełen zmian związanych z fizycznością i nie tylko. Dla większości nastolatków jest to niezwykle trudne. I nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ w dorastającym organizmie panuje prawdziwy hormonalny chaos, który odpowiedzialny jest zarówno za nastrój, jak i wszelkie zmiany widoczne na ciele. Jedną z nich jest inny wygląd cery. Nagle z idealnie gładkiej i nieskazitelnej, staje się problematyczna. Zaczyna się przetłuszczać i pojawiają się na niej wypryski. Odpowiedzialne są za to gruczoły łojowe, które w tym okresie działają znacznie intensywniej niż w późniejszych latach. Dlatego też właśnie tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja młodej cery. Sprawdźmy więc, jakie kosmetyki dla nastolatków warto stosować.

- reklama -

Czym charakteryzuje się skóra nastolatków? Najczęstsze problemy 

W okresie dojrzewania cera zmienia się. Większość nastolatków zaczyna zmagać się wtedy z problemami skórnymi, które są nierzadko powodem powstawania kompleksów i innych przykrości. W związku z nadmierną produkcją łoju, gładka wcześniej cera zaczyna się zapychać, co przyczynia się do powstania zaskórników, a także wyprysków ropnych. Zjawisko to nazywa się trądzikiem młodzieńczym. Stopień jego nasilenia zależy od wielu czynników, w tym od uwarunkowań genetycznych. Duży wpływ na rozwój zmian ma jednak sposób pielęgnacji skóry.

Bardzo charakterystyczne dla skóry nastolatka jest także silne świecenie się jej powierzchni. To także związane jest z nadprodukcją sebum. Wiele osób w okresie dojrzewania zmaga się jednak także z innym problemem, a mianowicie z przesuszaniem i łuszczeniem się skóry twarzy, szczególnie w okolicy nosa. Wszystkie te cechy jasno wskazują, że większość nastolatków ma skórę tłustą lub mieszaną.

Podstawowa pielęgnacja twarzy nastolatków — jak powinna wyglądać? 

Rutyna codziennej pielęgnacji twarzy jest niezwykle ważnym elementem dbania o wygląd i kondycję skóry. W okresie dojrzewania nie należy jednak stosować dużej ilości preparatów, bo to może mieć bardzo negatywny wpływ na cerę. Warto więc skompletować podstawowy zestaw kosmetyków, który pozwoli zadbać odpowiednio o potrzeby skóry nastolatka, ale jednocześnie jej nie przeciąży.

Podstawowa pielęgnacja skóry nastolatka powinna składać się przede wszystkim z trzech etapów, czyli: oczyszczania, tonizowania i nawilżania. Podczas mycia twarzy, warto wybierać tylko naturalne substancje, pozbawione drażniących składników. Oczyszczanie powinno być delikatne, ale przy tym też dokładne. Odpowiedni tonik lub hydrolat pozwoli natomiast przywrócić skórze naturalne pH.

A co z tym nawilżeniem? Młodzież często rezygnuje z kosmetyków o działaniu nawilżającym, w obawie o spotęgowanie efektu świecenia się skóry. W rzeczywistości jest jednak zupełnie odwrotnie. Im bardziej skóra jest sucha, tym produkuje więcej sebum, by dostarczyć sobie ukojenia. Dobrze dobrany krem nawilżający pozwoli więc nie tylko nawodnić cerę, ale i ureguluje wydzielanie się łoju.

Pielęgnacja dopasowana do rodzaju skóry — najlepsze kosmetyki dla nastolatków 

Jak właściwie skomponować idealny zestaw do pielęgnacji dla nastolatków? Prócz tego, że kosmetyki dla nastolatków powinny być przede wszystkim bardzo delikatne, należy pamiętać też, że najlepsze produkty to takie, które są dopasowane bezpośrednio do rodzaju skóry. Osoby w wieku dojrzewania mają często skórę tłustą ze skłonnością do trądziku. Musimy jednak pamiętać, że nie jest tak zawsze. Niektórzy nastolatkowie zmagają się także z suchością skóry, przebarwieniami, czy też przetłuszczaniem się jej jedynie w strefie ”T”. Dlatego też kosmetyki dla nastolatków powinny być wybierane w sposób indywidualny.

Pielęgnacja cery trądzikowej 

Oczywiście najbardziej problematyczna jest skóra tłusta i trądzikowa. W tym przypadku, prócz podstawowej pielęgnacji, czyli oczyszczania, tonizowania i nawilżania, warto też zadbać o redukcję wydzielania sebum i ograniczenie powstawania wyprysków. Te problemy mają bowiem zwykle duży wpływ nie tylko na wygląd, ale i psychikę nastolatków. Jak więc sobie z nimi radzić?

Jeśli chodzi o pojedyncze wypryski, warto działać punktowo. Obecnie w drogeriach dostępnych jest wiele świetnych preparatów, które hamują ich rozwój. Można sięgnąć też po sprawdzone naturalne produkty, takie jak choćby olejek z drzewa herbacianego. Na całą skórę natomiast przed nałożeniem kremu nawilżającego warto zastosować serum probiotyczne lub z kwasem salicylowym, czy też niacynamidem o bardzo niewielkim stężeniu.

Pielęgnacja skóry suchej i mieszanej

Najlepsze kosmetyki dla nastolatków mających skórę suchą lub mieszaną powinny przede wszystkim dobrze nawilżać. Jednak w parze z takim typem cery bardzo często idzie też łuszczenie się naskórka. Jak sobie z tym radzić? Na pewno nie za pomocą peelingów z drobinkami. Te bowiem nie tylko podrażniają skórę, ale i w przypadku obecności wyprysków, mogą spowodować zaostrzenie się problemu. Znacznie lepszym wyborem będzie natomiast peeling enzymatyczny, który działa skutecznie, a przy tym jest delikatny.

[artykuł sponsorowany]

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj