Edukacja szkolna i opieka przedszkolna dla dzieci z Ukrainy w Raciborzu

Przedszkole
Zdjęcie poglądowe Fot. Pixabay

Wraz ze zwiększającą się liczbą przybywających do Raciborza obywateli Ukrainy, głównie kobiet i dzieci, samorząd podjął działania pozwalających uchodźcom zaaklimatyzować się w mieście.

Miasto Racibórz z myślą o ukraińskich dzieciach utworzyło w ZSP nr 3 na Płoni oddział przedszkolny dedykowany dzieciom pochodzącym z Ukrainy, które przekroczyły granicę po 24 lutego i których rodzice pracują lub deklarują chęć podjęcia zatrudnienia. W miejscu tym opiekę znajdzie 25 przedszkolaków zza wschodniej granicy. W grupie tej nie będzie podziału wiekowego i przyjmowane będzie do niej każde dziecko w wieku przedszkolnym (3-6 lat). Opiekę nad grupą będą sprawowały osoby znające język ukraiński.

- reklama -

– W tym miejscu bardzo liczę na wyrozumiałość rodziców tych dzieci, które w procesie rekrutacyjnym nie otrzymali miejsca w wybranym przez siebie przedszkolu. Decyzja o utworzeniu specjalnego oddziału dla dzieci z Ukrainy jest podyktowana wyjątkową sytuacją, w jakiej znaleźli się uciekający przed wojną uchodźcy, w tym dzieci – tłumaczy prezydent Raciborza Dariusz Polowy.

Ukraińskie dzieci w wieku szkolnym mogą dołączać do klas w raciborskich szkołach podstawowych – nie będą tworzone osobne klasy. Dzieci kierowane są do szkół znajdujących się najbliżej aktualnego miejsca pobytu w Raciborzu.

Wprowadzane rozwiązania takie jak zwiększenie liczby dzieci w oddziale przedszkolnym i w oddziałach I-III szkoły podstawowej są podyktowane szybkim włączeniem dzieci z Ukrainy do polskiego sytemu oświaty, szczególnie w sytuacji, kiedy nie można utworzyć dla nich oddziału przygotowawczego. Minister Edukacji i Nauki podpisał rozporządzenie w tej sprawie.

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj