Rząd wdroży tarczę antyputinowską. Jakie są jej założenia?

mateusz morawiecki
Premier Mateusz Morawiecki

Nowy pakiet ma wprowadzić rozwiązania wspomagające walkę z inflacją i problemami firm.

Polski rząd postanowił wdrożyć tzw. tarczę antyputinowską. Zakłada ona m.in. przeciwdziałanie inflacji, ochronę miejsc pracy i wsparcie firm do tej pory działających na rynku rosyjskim.

- reklama -

– Ta wojna wywołuje ogromne gospodarcze turbulencje, ogromne problemy. To jest czas, kiedy rząd zdecydował się wdrożyć tarczę antyputinowską. Nazywamy ją tak umownie, bo w tej wojnie wywołanej przez Putina skupia się jak w soczewce wiele problemów – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Rząd będzie się starał przeciwdziałać inflacji oraz skupiał się na sprawach związanych z miejscami pracy i wsparciem firm, które dotychczas działały na rosyjskim rynku. Głównym celem jest zapobieganie wzrostowi cen żywności. Rząd proponuje dopłatę 500 zł do każdego hektara użytków rolnych do 50 hektarów, a do łąk i pastwisk 250 złotych, również do 50 hektarów.

Budowana jest też przestrzeń do niezależności gazowej – chodzi o Gazociąg Bałtycki i gazoport w Świnoujściu, który jest powiększany do ponad 8 mld m³ rocznej zdolności do przyjmowania gazu LNG.

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj