Koniec z maseczkami, izolacją i kwarantanną

koronawirus
Fot. freepik.com

Maseczki pozostają obowiązkowe jedynie w placówkach medycznych.

Od poniedziałku 28 marca w Polsce nie będzie trzeba już nosić maseczek w sklepach, komunikacji miejskiej i innych przestrzeniach zamkniętych. Zakrywanie ust i nosa obowiązkowe będzie jedynie w placówkach medycznych. Rząd zdejmuje też izolację i kwarantannę domową oraz kwarantanny po przyjeździe do Polski. Osoby z wykrytym wirusem będą otrzymywać zwolnienia lekarskie. — Cały czas mamy pandemię koronawirusa — przypomniał minister zdrowia Adam Niedzielski.

- reklama -

Tygodniowa średnia odnotowywanych nowych przypadków spadła poniżej 10 tys. zakażeń, spada też liczba zleceń na testy. Jak zaznaczył szef resortu zdrowia, mimo wzrostu zakażeń w piątej fali koronawirusa liczba hospitalizacji była i jest stosunkowo niska.

— Sytuacja międzynarodowa i prognozy są pozytywne. Do końca kwietnia będziemy mieli znaczną redukcję zakażeń i hospitalizacji — powiedział Niedzielski, tłumacząc w ten sposób decyzję o zniesieniu obostrzeń. Dodał, że odporność w Polsce szacowana jest na 90-95%.

Wciąż rekomendowane jest jednak noszenie maseczek przez np. osoby przeziębione, tak, jak przyjęte jest to w Azji. – Najlepszym przykładem jest grypa, kiedy prawie dwu- czy trzykrotnie została zmniejszona ilość przypadków właśnie dlatego, że nosiliśmy maseczki – poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj