500+ dla uchodźców. Wnioski po ukraińsku i „Weekend dla Ukrainy” w ZUS

rodzic matka dziecko
Fot. pexels.com

Pracownicy ZUS będą do dyspozycji obywateli Ukrainy, by pomóc im w założeniu profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS i złożeniu wniosku o świadczenie 500+.

Od 26 marca będzie dostępny specjalny wniosek o świadczenie 500+ w języku ukraińskim dla obywateli Ukrainy, którzy przybyli legalnie z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi. Natomiast w najbliższy weekend, 26 i 27 marca, Zakład Ubezpieczeń Społecznych organizuje specjalną akcję „Weekend dla Ukrainy”. W sobotę i w niedzielę placówki ZUS w Rybniku, w Raciborzu, w Pszczynie, w Wodzisławiu Śląskim i w Tychach będą otwarte dla obywateli Ukrainy, którzy chcą złożyć wniosek o 500+.

- reklama -

Zasady przyznawania świadczenia dla uchodźców są takie same jak dla obywateli Polski. Niezbędnym do złożenia wniosku o 500+ jest posiadanie specjalny numeru PESEL, musi go mieć nadany zarówno rodzic, jak i dziecko, na które będzie składany wniosek. Ponadto rodzic musi mieć też założone konto w banku w Polsce oraz polski numer telefonu i adres e-mail.

21 marca ZUS uruchomił specjalną linię telefoniczną w języku ukraińskim i polskim w sprawie świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy. Konsultanci pierwszego dnia odebrali 845 połączeń, w tym udzielili 637 odpowiedzi w języku ukraińskim i 208 w języku polskim

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj