Ukraińcy największą grupą obcokrajowców na polskich uczelniach

student uczen ksiazki
Fot. unsplash.com

Od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę 5699 obywateli tego kraju zgłosiło się do polskich uczelni, wyrażając zainteresowanie przyjęciem w poczet studentów.

Ukraińcy są od lat największą grupą obcokrajowców na polskich uczelniach. W roku akademickim 2021/2022 studiuje w Polsce 34,7 tys. obywateli Ukrainy, którzy stanowią 41,5% wszystkich cudzoziemców kształcących się w Polsce. Natomiast na studiach doktoranckich i w szkołach doktorskich kształci się 146 doktorantów posiadających ukraińskie obywatelstwo.

- reklama -

Od 24 lutego, czyli od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę, 5699 obywateli tego kraju zgłosiło się do polskich uczelni, wyrażając zainteresowanie przyjęciem w poczet studentów. W przypadku doktorantów 97 obywateli Ukrainy zgłosiło się do uczelni, wyrażając zainteresowanie przyjęciem do szkoły doktorskiej.

Szef MEiN w rekomendacjach wydanych w marcu dla jednostek systemu szkolnictwa wyższego i nauki, dotyczących działań na rzecz obywateli Ukrainy i Polski w związku z wojną w Ukrainie, zaapelował o rozłożenie na raty dla obecnych studentów z Ukrainy opłat za usługi edukacyjne oraz innych opłat pobieranych przez uczelnie, a także zarekomendował skorzystanie z ustawowego uprawnienia rektora do zwolnienia z opłat.

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj