Od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę 5699 obywateli tego kraju zgłosiło się do polskich uczelni, wyrażając zainteresowanie przyjęciem w poczet studentów.
Ukraińcy są od lat największą grupą obcokrajowców na polskich uczelniach. W roku akademickim 2021/2022 studiuje w Polsce 34,7 tys. obywateli Ukrainy, którzy stanowią 41,5% wszystkich cudzoziemców kształcących się w Polsce. Natomiast na studiach doktoranckich i w szkołach doktorskich kształci się 146 doktorantów posiadających ukraińskie obywatelstwo.
Od 24 lutego, czyli od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę, 5699 obywateli tego kraju zgłosiło się do polskich uczelni, wyrażając zainteresowanie przyjęciem w poczet studentów. W przypadku doktorantów 97 obywateli Ukrainy zgłosiło się do uczelni, wyrażając zainteresowanie przyjęciem do szkoły doktorskiej.
Szef MEiN w rekomendacjach wydanych w marcu dla jednostek systemu szkolnictwa wyższego i nauki, dotyczących działań na rzecz obywateli Ukrainy i Polski w związku z wojną w Ukrainie, zaapelował o rozłożenie na raty dla obecnych studentów z Ukrainy opłat za usługi edukacyjne oraz innych opłat pobieranych przez uczelnie, a także zarekomendował skorzystanie z ustawowego uprawnienia rektora do zwolnienia z opłat.