Większa ilość wody krążącej w atmosferze może wyjaśniać wzrost opadów deszczu notowane w niektórych obszarach polarnych – co przyspiesza topnienie.
Naukowcy z Institut de Ciències del Mar w Barcelonie odkryli, że globalne ocieplenie przyspiesza obieg wody, co może mieć znaczące konsekwencje dla globalnego systemu klimatycznego.
Przyspieszenie obiegu wody spowodowane jest wzrostem tempa parowania wody z mórz i oceanów wywołanym wzrostem temperatury. W rezultacie w atmosferze krąży więcej wody w postaci pary. 90% z niej ostatecznie spadnie z powrotem do morza pod postacią deszczu, pozostałe 10% spadnie na lądy. Ma to konsekwencje zarówno dla oceanów, jak i dla stałych lądów, gdzie burze mogą nasilać się coraz bardziej. Większa ilość wody krążącej w atmosferze może również wyjaśniać wzrost opadów deszczu notowane w niektórych obszarach polarnych – co przyspiesza topnienie.
Osłabienie wiatru w niektórych obszarach oceanu sprzyjające rozwarstwieniu słupa wody, czyli niemieszaniu się warstw wody znajdujących się na różnych głębokościach, również może przyczynić się do przyspieszenia obiegu wody.