Odtworzono portret przeżyciowy raciborskiej mumii Dżed-Amonet-Ius-Anch. Tebanka miała zaledwie ok. 20 lat, gdy zmarła.
Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii i badań przy użyciu tomografu komputerowego dziś można przekonać się, jak za życia wyglądała Dżed-Amonet-Ius-Anch, czyli mumia z raciborskiego muzeum.
Wyniki tych badań przedstawiono na czwartkowej konferencji pt. „Badania naukowe mumii egipskich na przykładzie Dżed-Amonet-Ius-Anch ze zbiorów Muzeum w Raciborzu”. Wydarzenie, które cieszyło się dużą popularnością, uświetnili swoimi wykładami i prezentacjami eksperci, którzy zajmowali się badaniem dziejów raciborskiej mumii, jej fizjonomii, a także sarkofagów, w których ciało Dżed-Amonet zostało złożone po jej wczesnej śmierci. Tebanka miała zaledwie ok. 20 lat, gdy zmarła.
W słowie wstępnym konferencji wiceprezydent Raciborza Dawid Wacławczyk podkreślał, że zbadanie mumii raciborskiej przez specjalistów w dziedzinie radiologii jest po części owocem osobistych kontaktów, które udało mu się zawrzeć podczas spotkań podróżniczych w Krakowie i przy organizacji festiwalu Wiatraki.
O mumii, jej pochodzeniu i historii opowiadał dr Dariusz Chojecki z PWSZ w Raciborzu. O wykorzystaniu technik radiologicznych w badaniach mumii egipskich mówił prof. Andrzej Urbanik z Katedry Radiologii Collegium Medicum UJ. Ze zdumieniem wysłuchano także wykładu dr Moniki Urbanik z Muzeum Farmacji Collegium Medicum UJ na temat mumii medycznych i sposobów wykorzystywania ich w farmacji. Przebieg i metody konserwacji dwóch antropoidalnych sarkofagów z zespołu grobowego Egipcjanki przedstawiła Joanna Babraj-Mędrala – konserwator zabytków sztuki. Zwieńczeniem konferencji był wykład dr. Andrzeja Czubaka z Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie na temat sposobów wykonywania portretów przeżyciowych. To właśnie dr. Andrzejowi Czubakowi muzeum zawdzięcza odtworzenie portretu przeżyciowego raciborskiej mumii Dżed-Amonet-Ius-Anch.
fot. UM Racibórz, Muzeum w Raciborzu
oprac. /kp/