Kodeks pracy będzie promował partnerski model rodziny

ciaza dziecko rodzice
Fot. unsplash.com

Ok. 63% Polek w wieku produkcyjnym jest aktywnych zawodowo. Średnia dla UE wynosi 68%.

Do 2 sierpnia powinny wejść w życie zapisy unijnej dyrektywy work–​life balance. Jej celem jest wyrównywanie szans kobiet na rynku pracy poprzez promowanie partnerskiego modelu rodziny.

- reklama -

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy przewiduje m.in. płatne zwolnienie od pracy w wymiarze 2 dni lub 16 godzin w roku kalendarzowym z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli konieczna jest natychmiastowa obecność pracownika. Kolejną nowością ma być nieodpłatny urlop opiekuńczy w wymiarze do 5 dni w roku kalendarzowym przysługujący w celu zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia osobie będącej członkiem rodziny lub zamieszkującej w tym samym gospodarstwie domowym, która wymaga znacznej opieki z poważnych względów medycznych.

Projekt kodeksu zakłada także wydłużenie wymiaru urlopu rodzicielskiego. Będzie on przysługiwał w wymiarze do 41 tygodni, a w przypadku porodu mnogiego do 43 tygodni. Zmianie ulegnie zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego.

przycisk-plusy

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj