Ok. 63% Polek w wieku produkcyjnym jest aktywnych zawodowo. Średnia dla UE wynosi 68%.
Do 2 sierpnia powinny wejść w życie zapisy unijnej dyrektywy work–life balance. Jej celem jest wyrównywanie szans kobiet na rynku pracy poprzez promowanie partnerskiego modelu rodziny.
Projekt nowelizacji Kodeksu pracy przewiduje m.in. płatne zwolnienie od pracy w wymiarze 2 dni lub 16 godzin w roku kalendarzowym z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli konieczna jest natychmiastowa obecność pracownika. Kolejną nowością ma być nieodpłatny urlop opiekuńczy w wymiarze do 5 dni w roku kalendarzowym przysługujący w celu zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia osobie będącej członkiem rodziny lub zamieszkującej w tym samym gospodarstwie domowym, która wymaga znacznej opieki z poważnych względów medycznych.
Projekt kodeksu zakłada także wydłużenie wymiaru urlopu rodzicielskiego. Będzie on przysługiwał w wymiarze do 41 tygodni, a w przypadku porodu mnogiego do 43 tygodni. Zmianie ulegnie zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego.