Partnerstwo z Ostrawą-Porubą oficjalnie zawarte

Partnerstwo z Ostrawą-Porubą oficjalnie zawarte

Współpraca Raciborza z Ostrawą ma już 10 lat. Zaczęło się od wspólnego projektu dotyczącego rozwiązania problemu braku miejsc parkingowych na pograniczu polsko-czeskim.

W poczet partnerów zagranicznych Raciborza wstąpiła Ostrawa-Poruba. To już drugi, od teraz oficjalny, czeski partner miasta. Podpisanie umowy o współpracy pomiędzy miastami Racibórz i Ostravą Porubą odbyło się 10 czerwca w Urzędzie Stanu Cywilnego. Podpisy pod dokumentem złożyli burmistrz Ostravy-Poruby Lucie Baránková-Vilamová i prezydent miasta Racibórz Dariusz Polowy.

- reklama -

W uroczystości udział wzięły delegacje innych partnerskich miast: Opawy, Zuglo i Roth. Z tym ostatnim Racibórz w tym roku świętuje 30-lecie współpracy.

– Partnerstwo to coś więcej niż wymiana doświadczeń, wzajemne wizyty, realizowane wspólnymi siłami projekty kulturalne czy sportowe. To nie tylko spotkania z ciekawymi ludźmi i możliwość poznania odmiennych od naszych perspektyw na podobne problemy i wyzwania naszych wspólnotn samorządowych. W czasach pokoju można by na tym rzeczywiście poprzestać. Ale dzisiaj te dotychczasowe działania okazują się niewystarczające – mówił prezydent Dariusz Polowy. – Dzisiaj mieli tutaj być z nami merowie Tyśmienicy: pani Tatiana Hradiuk i jej zastępca Rusłan Farmus. Niestety sytuacja w Ukrainie nadal jest, delikatnie mówiąc, niespokojna. A dla nas przyszedł czas egzaminu. W obliczu próby nie zostawiamy przyjaciół samych. Wspieramy i pomagamy Tyśmienicy od pierwszych dni wojny. Gwarantuję, że każdemu z was, gdy znajdziecie się w potrzebie, powiemy to samo: jesteśmy! I zadamy to samo pytanie: jak możemy pomóc? – dodał włodarz.

Współpraca z Ostrawą ma już swoją 10-letnią historię. Zaczęło się od wspólnego projektu dotyczącego rozwiązania problemu braku miejsc parkingowych na pograniczu polsko-czeskim. Później, na poziomie urzędów i miejskich jednostek, był czas na wymianę wiedzy, doświadczeń i procedur, a urzeczywistnieniem tych działań stały się realizowane po obu stronach granicy wspólnie jarmarki świąteczne: wielkanocne, bożonarodzeniowe, św. Marcelego i imprezy na „pożegnanie lata”. Współpracę utrudniła nieco sytuacja pandemiczna, ale i na to znaleziono rozwiązania. Prezydent wyraził nadzieję, że partnerskie miasta zrealizują wspólnymi siłami wiele inicjatyw.

Wizyta delegacji miast partnerskich Raciborza połączona była z obchodami Dni Miasta. Piątkowe spotkanie było także okazją do świętowania jubileuszu 30-lecia partnerstwa z miastem Roth. – To lata owocnej współpracy, na co wskazuje realizacja wielu wspólnych inicjatyw i projektów. Choć sytuacja epidemiologiczna sprawiła, że wszelkiego rodzaju zaplanowane działania i uroczystości w ostatnich dwóch latach przebiegały w nieco skromniejszym wymiarze, to jestem przekonany, że będziemy mieli wiele okazji do wspólnego świętowania – powiedział prezydent Polowy, składając na ręce Andreasa Buckreus – burmistrza miasta Roth – podziękowania za wyrazy solidarności z Tyśmienicą i wsparcie partnerskiego miasta Raciborza w tym trudnym dla jego mieszkańców czasie.

Władze Tyśmienicy odwołały zaplanowany do Raciborza przyjazd. Treść pisma przesłanego przez mer Tyśmienicy Tatianę Hradiuk:

Шановні друзі! На жаль, делегація з Тисмениці прибути до Рацібужа не зможе. Нам дуже прикро, що така довгоочікувана й важлива для нас зустріч з Вами не зможе відбутись в зв’язку з непередбачуваними обставинами, які склались у нас. Дякуємо, що присвятили нам свій дорогоцінний час. Впевнені, що святкування Днів Рацібужа будуть чудовими і незабутніми. Сподіваємось, що після перемоги України та всього цивілізованого світу ми обов’язково відвідаємо Ваше місто. Висловлюємо впевненість у збереженні сформованих дружніх відносин і сподіваємося на подальшу плідну співпрацю та допомогу Тисменицькій громаді під час війни.

Drodzy przyjaciele! Niestety delegacja z Tyśmienicy nie będzie mogła przyjechać do Raciborza. Bardzo nam przykro, że tak długo oczekiwane i ważne spotkanie z Państwem nie będzie mogło się odbyć z powodu nieprzewidzianych okoliczności. Dziękujemy za poświęcenie nam swojego cennego czasu. Jesteśmy pewni, że obchody Dni Raciborza będą cudowne i niezapomniane. Mamy nadzieję, że po zwycięstwie Ukrainy i całego cywilizowanego świata odwiedzimy Wasze miasto. Mamy nadzieję na utrzymanie nawiązanych przyjaznych stosunków i liczymy na dalszą owocną współpracę i pomoc społeczności Tyśmienicy w czasie wojny.

fot. UM Racibórz
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj