Wakacje w zgodzie z przyrodą. Jak o nią zadbać podczas urlopu?

mikroplastik
Fot. freepik.com

Część wczasowiczów zamiast wyrzucać śmieci do pojemników, często pozostawia je na terenach zielonych. Takie działanie negatywnie oddziałuje na środowisko i może doprowadzić do jego skażenia.

Rozpoczynające się właśnie wakacje nie tylko ułatwiają, ale wręcz zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Wśród czynników, które mogą zakłócić wypoczynek, znajdują się m.in. nielegalnie porzucane odpady. Część wczasowiczów, zamiast wyrzucać śmieci do pojemników, często pozostawia je na terenach zielonych. Takie działanie negatywnie oddziałuje na środowisko i może doprowadzić do jego skażenia. Należy pamiętać, aby odwiedzane miejsca zostawiać w takim stanie, w jakim sami chcielibyśmy je zastać.

- reklama -

Jak podaje WWF Polska, ponad połowa odpadów, które znajdują się na plażach Bałtyku, to tworzywa sztuczne. Butelki stanowią dla małych ssaków i owadów olbrzymie niebezpieczeństwo. Zwabione słodkim zapachem znajdują się w pułapce bez wyjścia. Tego typu odpady pozostawione bez nadzoru sprzyjają także powstawaniu mikroplastiku, który zauważono już w największych akwenach na świecie. Mimowolnie spożywają go ryby, a w efekcie groźne dla zdrowia związki chemiczne trafiają do łańcucha pokarmowego i w konsekwencji na talerze. Dlatego ważne jest, aby nie śmiecić oraz – w miarę możliwości – sprzątać napotkane odpady.

przycisk-plusy

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj