Główne sposoby Polaków na ograniczenie zużycia tworzyw sztucznych to używanie toreb wielorazowych na zakupach, segregacja odpadów czy niekorzystanie z jednorazowych sztućców.
Jeszcze w 2020 r. niemal 80% Polaków deklarowało, że ogranicza zużycie plastiku w codziennym życiu. Odsetek ten w 2021 r. spadł do 72%. Rzadziej niż w roku poprzednim określali też tworzywa sztuczne jako bardziej szkodliwe dla środowiska niż inne materiały np. papier czy szkło. Jednocześnie Polacy dostrzegli jako zaletę to, że opakowania z tworzyw sztucznych nadają się do recyklingu.
Nie zmieniły się natomiast zbytnio sposoby na ograniczenie zużycia tworzyw sztucznych. Głównie jest to używanie toreb wielorazowych na zakupach, segregacja odpadów czy niekorzystanie z jednorazowych sztućców. Cały czas częściej wagę do tej kwestii przywiązują kobiety.
Choć spadł odsetek osób ograniczających zużycie plastiku, to Polacy pozytywnie podchodzą do projektu ustawy wprowadzającej powszechny system kaucyjny dla butelek na napoje PET do 3 l. 64% uczestników badania #rePETujemy wskazało, że to dobry pomysł, który powinien być wdrożony już wcześniej.