Katarzyna Zarembik wystartuje na mistrzostwach świata SUP w Gdyni

Katarzyna Zarembik
Katarzyna Zarembik. Fot. RTW

Katarzyna Zarembik jest studentką Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu i zawodniczką Raciborskiego Towarzystwa Wioślarskiego.

Raciborzanka Katarzyna Zarembik Decyzją Związku Sportowego SUP została powołana do kadry narodowej na mistrzostwa świata w Gdyni, które odbędą się w dniach 7-11 września. Katarzyna Zarembik jest studentką Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu i zawodniczką Raciborskiego Towarzystwa Wioślarskiego, a jej trenerem jest Mariusz Miczek.

- reklama -

– Wielkie gratulację dla Kasi. Cieszy nas fakt, że raciborskim klub z roku na rok rozwija skrzydła i realizuje plany treningowe w 100%. Dzięki wsparciu Urzędu miasta w Raciborzu możemy w dużym stopniu realizować zadania, za co serdecznie dziękujemy – informuje RTW.

SUP to skrót od „Stand Up Paddle” (wiosłowanie na stojąco). Jest to jedna z najszybciej rozwijających się dyscyplin sportów wodnych i nowość na polskim rynku. Do uprawiania tej dyscypliny wystarczy trochę siły w rękach, dobra równowaga i koordynacja oraz najważniejszy element, czyli deska SUP. Składa się ona z 3 elementów: deski, wiosła i linki przymocowanej do nogi. Deska SUP nadaje się do pływania na każdym akwenie.

Współczesna forma tego sportu, według wielu osób uprawiających pływanie na stojąco, ma swoje korzenie w XVI w., na Hawajach, gdzie wioślarze na deskach przemierzali linię brzegową z Kanaha do Kihei Lahaina. Technikę SUP wykorzystywali również instruktorzy surfingu, by móc wykorzystywać ją podczas pracy ze swoimi podopiecznymi.

Związek Sportowy SUP w Polsce powstał w marcu 2020 r. i został uznany za oficjalną dyscyplinę Polskiego Związku Kajakowego. Bodźcem do jego założenia, oprócz sformalizowania dyscypliny, było zrzeszenie uprawiających ją podmiotów oraz promowaniu jej jako sportu powszechnego.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj