Czeska premiera widowiska „Kolory życia/Barvy života” [ZDJĘCIA]

kolory zycia barvy zivota
Czeska premiera widowiska „Kolory życia/Barvy života”

Choć widowisko było tematycznie takie samo, jak tydzień wcześniej na scenie na wodzie w Parku Roth, to odbiór był inny. Teatr ze swą doskonałą akustyką i bliskością sceny jeszcze wzmocnił przekaz spektaklu.

27 sierpnia na stawie w Parku im. M. Roth w Raciborzu, a 4 września w Teatrze Śląskim w Opawie. W tych dwóch miejscach odbyły się premierowe pokazy widowiska taneczno-muzycznego „Kolory życia/Barvy života: Zaklęci w filmie/Zakletí ve filmu”. We wnętrzach pochodzącego z XIX w. teatru wystąpili tancerze z Zespołu Tanecznego Skaza z Raciborza i Dance 4 Life z Opawy oraz zespół muzyków Adama Jarzmika.

- reklama -

– Było to ogromne przeżycie zwłaszcza dla naszych tancerzy, którzy pierwszy raz występowali na deskach prawdziwego teatru, a dla czeskich tancerzy tym bardziej ze względu na możliwość zaprezentowania się swojej publiczności. Teatr, choć nieduży, to zachwyca przepięknymi neobarokowymi wnętrzami z elementami secesji, lożami na dwóch piętrach, dużą sceną i przepięknym żyrandolem na środku sali. Muzycy tym razem grali z orkiestronu. Choć widowisko było tematycznie takie samo, jakie prezentowaliśmy tydzień wcześniej na scenie na wodzie w raciborskim Parku Roth, to odbiór był inny. Teatr ze swą doskonałą akustyką i bliskością sceny jeszcze wzmocnił przekaz spektaklu. Wspaniała gra świateł na ekranie na środku sceny świetnie wizualizowała każdy z prezentowanych kolorów życia – inną emocję – relacjonuje Anna Kokolus, zastępca dyrektora Raciborskiego Centrum Kultury.

Za choreografię do spektaklu odpowiedzialna była Manuela Krzykała, którą wspierały trenerki: Anna Lidmilová, Magdalena Mosek i Michaela Dalerová. Na jednej scenie zatańczyli tancerze z Polski i Czech, zarówno w choreografiach wspólnych, jak i tych prezentujących poszczególne grupy i style taneczne. Muzykę do spektaklu stworzył Adam Jarzmik. Część utworów to były aranże znanych motywów filmowych jak „Amelia”, „Klucz Sary”, „Dziewiąte wrota”, „Incepcja” czy „Władca pierścieni”, a połowa to autorskie kompozycje pianisty. Obok Adama Jarzmika wystąpiło 12 muzyków, raciborscy instrumentaliści oraz muzycy grający na co dzień zarówno w swoich składach jazzowych, jak i ze znanymi artystami polskiej sceny muzycznej.

– Zachwycała i choreografia i muzyka – razem tworzyły jedną piękną i doskonałą całość. Mimo że część utworów pochodziła ze znanych ekranizacji filmowych, to konstrukcja widowiska porywała widza w różne kierunki emocjonalności na tyle skutecznie, że mało kto zastanawiał się, z jakiego filmu pochodzi dany motyw. Powstało dzieło, które zachwyca i wzrusza zarazem. Nic więc dziwnego, że również w Opavie publiczność domagała się bisu – podkreśla Anna Kokolus.

Zobacz także zdjęcia z polskiej premiery: Zaklęci w filmie – magiczny spektakl w Parku Roth

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa RP „Przekraczamy granice”.

CHOREOGRAFIA: Manuela Krzykała. Projekt współtworzyły od strony tanecznej również: Anna Lidmilová, Magdalena Mosek i Michaela Dalerová.

TANCERZE: z Zespołu Tanecznego SKAZA (grupy: Groszki, Juniorki i ATT) oraz DANCE4LIFE z Opavy.

MUZYKA (aranże i kompozycje): Adam Jarzmik. Adam Jarzmik (pierwsze piano), Paulina Świerczek (altówka), Marta Linek (skrzypce), Wiktoria Linek (skrzypce), Joanna Skowyra (wokal), Piotr Budniak (perkusja), Michał Zwierniak (gitary), Michał Król (saksofony), Marcin Elszkowski (trąbka), Szymon Klekowicki (puzon), Maciej Kitajewski (bas), Dominik Kilijan (wiolonczela), Marek Kuder (piano).

KOSTIUMY: Jola Polednik
MAKIJAŻE: Joanna Nienadowska
FOTO: Paweł Okulowski
GRAFIKA: Sławek Gruca

ORGANIZATOR i PRODUKCJA : Raciborskie Centrum Kultury
ZESPÓŁ PROJEKTOWY: Anna Kokolus – koordynator projektu oraz Magdalena Sommer i Alicja Ploch-Burda
PARTNER PROJEKTU: Slezské divadlo Opava

fot. Paweł Okulowski
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj