Raciborscy strażnicy miejscy edukują najmłodszych [ZDJĘCIA]

straz miejska raciborz
Raciborscy strażnicy miejscy edukują najmłodszych

Uważne rozglądanie się przed wejściem na jezdnię czy reagowanie na niecodzienne sytuacje jak propozycja podwózki ze szkoły do domu przez nieznajomego – to niektóre z tematów, jakie poruszane są podczas spotkań.

Straż Miejska w Raciborzu po raz kolejny na przełomie września i października gości szkołach podstawowych i przedszkolach. Celem tych wizyt jest przekazanie najmłodszym raciborzanom informacji na temat niebezpieczeństw czekających w drodze z domu do szkoły i z powrotem. Akcja prowadzona jest w atrakcyjny i zrozumiały dla uczniów i przedszkolaków sposób.

- reklama -

Wśród działań podejmowanych przez SM na rzecz bezpieczeństwa najmłodszych mieszkańców znajdują się również patrole prewencyjne w obrębie przejść dla pieszych przy szkołach podstawowych od września do listopada oraz akcja „Bezpieczny Przedszkolak” dotycząca bezpiecznych zachowań podczas przechodzenia przez jezdnię. Najważniejsze zasady obowiązujące pieszych podczas korzystania z dróg przekazywane są z wykorzystaniem interakcji z dziećmi, a także przy pomocy materiałów dydaktycznych, czyli miasteczka ruchu drogowego „Autochodzik”. Podczas takich zajęć podopieczni placówek aktywnie uczestniczą w rozmowie z funkcjonariuszami, przyswajając tym samym przepisy i dobre nawyki uczestnika ruchu drogowego.

Strażnicy miejscy koncentrują się na tym by zwrócić uwagę dzieci na istotne elementy, o których każdy pieszy powinien pamiętać. Podkreślane jest to, że niezależnie od sytuacji ostrożność na drodze jest kluczowa. Dobra widoczność dzięki odblaskom, uważne rozglądanie się przed wejściem na jezdnię, podstawy użytkowania dróg, ale również reagowanie na niecodzienne sytuacje jak np. propozycja podwózki ze szkoły do domu przez nieznajomego – to niektóre z tematów, jakie poruszane są podczas trwających spotkań. Pogadanki edukacyjne z dziećmi prowadzą st. insp. Agnieszka Achtelik i st. insp. Małgorzata Nowińska.

Każde dziecko otrzymuje również na zakończenie zajęć upominki w postaci książeczki „Straż Miejska dzieciom” lub kolorowanki, która została zaprojektowana przez Straż Miejską oraz zilustrowane przez Agnieszkę Wardęgę (pracownik cywilny SM) tak, by wiedza zdobyta podczas zajęć mogła być przez dzieci utrwalana w formie zabawy.

Ponadto ramach akcji „Bezpieczni i świadomi mieszkańcy Raciborza na przejściach dla pieszych”, na którą miasto Racibórz pozyskało 100 tys. zł dofinansowania, wytypowane zostaną newralgiczne przejścia przy miejskich placówkach, które następnie zostaną doświetlone i zmodernizowane pod kątem poprawy bezpieczeństwa.

fot. UM Racibórz
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj