Konkurs „Racibórz prozą zaczarowany” rozstrzygnięty [ZDJĘCIA]

raciborz proza zaczarowany
Konkurs „Racibórz prozą zaczarowany” rozstrzygnięty

Pierwsze miejsce zajęła Maria Kocot z Bytomia za pracę „Ratibor – moja Hellada”. Nagrodzono także Sławomira Hanaka z Raciborza i Zygmunta Kandorę z Rudnika.

IX edycja konkursu literackiego „Racibórz prozą zaczarowany” pod hasłem „Świat w jednym mieście” pod patronatem Prezydenta Miasta Racibórz została rozstrzygnięta. Na konkurs wpłynęło 15 prac z takich miast jak Kraków, Rudnik, Białobrzegi, Bytom, Strzegom, Nowogród Bobrzański, Cieszyn, Suwałki, Pruszków, Chotomów i Racibórz. Najstarszy autor ma 68 lat, najmłodszy 16.

- reklama -

Po przeczytaniu i ocenieniu wszystkich zakwalifikowanych do konkursu prac jury w składzie: Małgorzata Szczygielska – dyrektor MiPBP w Raciborzu, Janusz Nowak – członek Kapituły Konkursu i Kamila Besz – członek Kapituły Konkursu postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:
1. Maria Kocot – „Ratibor – moja Hellada” (Bytom), nagroda pieniężna w wysokości 1000 zł. Opowiadanie, którego fundamentem jest niebanalny pomysł, cechuje się spójną, przemyślaną kompozycją. Jego fabuła jest logiczna i precyzyjnie skonstruowana. Motywy z mitologii greckiej zostały bardzo trafnie powiązane z wydarzeniami z historii Raciborza w okresie przedwojennym i w czasie II wojny. Zwraca uwagę niezwykle precyzyjna topografia Raciborza sprzed 1945 roku.
2. Sławomir Hanak – „Plecy Arki Bożka” (Racibórz), nagroda pieniężna w wysokości 600 zł. Tekst dowodzi, że jego autor posiada dojrzały warsztat literacki. Główne atuty opowiadania to wyraziste portrety bohaterów (również malowane przy pomocy zabiegów językowych), atrakcyjnie skonstruowana akcja, funkcjonalne posłużenie się motywami związanymi z Raciborzem.
3. Zygmunt Kandora – „Przechadzka” (Rudnik), nagroda pieniężna w wysokości 400 zł. Tekst o charakterze impresyjnym. Uwagę zwracają pogłębione refleksje poświęcone elementom przestrzeni Raciborza. Na podkreślenie zasługuje przekonujące wprowadzenie motywu związanego z uchodźcami wojennymi z Ukrainy.

Wyróżnienia książkowe:
– Emilia Fita – „Bariera mgły” (Racibórz). Akcja opowiadania, której przedmiotem jest skomplikowana relacja między ojcem i synem, została zanurzona w atmosferze oniryzmu. Młoda autorka wykazała się nieprzeciętną wrażliwością i sporą dojrzałością literacką.
– Maciej Henryk Modzelewski – „Małgorzata z Szamotuł” (Białobrzegi). Interesująca prezentacja istotnego, choć słabo znanego, epizodu z historii Raciborza. Raciborskie realia z XV wieku zostały przez autora umiejętnie ożywione.
– Ewa Pachler – „Trzy dni z Marią w Raciborzu” (Rybnik). Niebanalnie opowiedziana historia miłosna, rozgrywająca się w scenerii Raciborza. Hasło tegorocznego konkursu w przypadku tego opowiadania zostało wypełnione życiem – Racibórz jest tu rzeczywiście Światem.

fot. MiPBP w Raciborzu
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj