Straż Graniczna świętowała rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę

straz graniczna raciborz
Straż Graniczna świętowała rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę

Święto Służby Cywilnej i Dzień Pracownika Straży Granicznej były okazją do złożenia podziękowań funkcjonariuszom oraz pracownikom SG za ich wzorową pracę i służbę.

9 listopada w Raciborskim Centrum Kultury odbył się uroczysty apel z okazji 104. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz Dnia Służby Cywilnej i Pracownika Straży Granicznej zorganizowany przez Śląsk Oddział Straży Granicznej im. nadkom. Józefa Bocheńskiego.

- reklama -

W uroczystości, której gospodarzem był Komendant Śląskiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Adam Jopek, wzięli udział funkcjonariusze i pracownicy SG oraz zaproszeni goście, wśród których byli przedstawiciele władz samorządowych, miejskich oraz reprezentanci współdziałających służb mundurowych i instytucji z terenu województwa śląskiego. Obecni byli uczniowie patronackich szkół o profilu Straży Granicznej z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu z dyrektorem Marcinem Kunickim oraz z Zespołu Szkół Techniczno-Usługowych im. Jana Pawła II w Tarnowskich Górach wraz z dyrektor Grażyną Kowalską. Na uroczystość licznie przybyły również rodziny nowo przyjętych funkcjonariuszy. Swoją obecnością zaszczycił organizatorów także Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Michał Woś.

Po przywitaniu przybyłych gości odegrano Mazurka Dąbrowskiego, w trakcie którego tradycyjnie już zaprzyjaźniona z oddziałem grupa wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Raciborzu pod opieką Sylwii Bednarskiej wykonała hymn Polski w języku migowym.

Następnie Adam Jopek odebrał ślubowanie od 30 nowych funkcjonariuszy. W obecności kadry kierowniczej, rodzin nowo przyjętych oraz zgromadzonych gości pogratulował młodym funkcjonariuszom podjęcia tak ważnej i odpowiedzialnej decyzji, podkreślił znaczenie słów roty ślubowania oraz życzył im zadowolenia i satysfakcji z pełnienia służby w naszej formacji. Błogosławieństwa ślubującym funkcjonariuszom udzielił ks. płk SG Kornel Undas – Dziekan Ewangelicki Straży Granicznej oraz Kapelan Śląskiego Oddziału Straży Granicznej ks. por. SG Artur Suska.

Wydarzenie związane z Narodowym Dniem Niepodległości oraz przypadającym w tym samym dniu Świętem Służby Cywilnej i Dniem Pracownika Straży Granicznej było okazją do złożenia podziękowań funkcjonariuszom oraz pracownikom Straży Granicznej za ich wzorową pracę i służbę. To także doskonały czas do wręczenia wyróżnień, odznaczeń państwowych i resortowych oraz aktów mianowań na kolejne stopnie służbowe w Straży Granicznej.

Podczas uroczystości Medalem za Zasługi dla Straży Granicznej, który nadał Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, odznaczono 12 funkcjonariuszy oraz pracownika ŚlOSG. Ponadto Brązowym Medalem za Zasługi dla Straży Granicznej zostali odznaczeni dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Katowicach mł. inspektor Mariusz Cupiał oraz Dyrektor Delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Katowicach płk Paweł Pilawa. Komendant Główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga nadał dwudziestu dwóm funkcjonariuszom Oddziału Odznakę Straży Granicznej. W dowód uznania, a także w celu podkreślenia szczególnych zasług na rzecz Śląskiego Oddziału SG medal „Zasłużony dla Śląskiego Oddziału Straży Granicznej” otrzymali: dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Katowicach mł. inspektor Mariusz Cupiał oraz I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach Inspektor Mariusz Krzystyniak.

Komendant Adam Jopek w asyście Ludmiły Wolańskiej – kierownika Oddziału Rejonowego PCK w Raciborzu oraz ppłk. SG Jacka Jackowa – wiceprezesa Klubu HDK PCK „Pograniczna Grupa Krwi” działającego przy Śląskim Oddziale SG wręczył 7 funkcjonariuszom odznaki „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi”.

Awanse na kolejne stopnie służbowe otrzymało 65 funkcjonariuszy, w tym: 6 oficerów, 33 chorążych i 26 podoficerów. Ponadto 23 pracowników za zaangażowanie w realizację obowiązków służbowych wyróżniono listem gratulacyjnym oraz kolekcjonerskimi znakami pieniężnymi emitowanymi przez Narodowy Bank Polski. 10 pracowników otrzymało banknoty kolekcjonerskie, a kolejnych 13 otrzymało monety okolicznościowe. Zarówno banknoty, jak i monety są emitowane z myślą o kolekcjonerach i numizmatykach i stanowią okazję do upamiętnienia ważnych historycznych rocznic i postaci oraz do rozwijania zainteresowań polską kulturą, nauką i tradycją.

fot. ŚlOSG w Raciborzu
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj