Światowy Dzień AIDS. Postęp w walce z chorobą spowolnił

hiv aids czerwona kokardka
Fot. pexels.com

W połowie listopada 2022 r. leczeniem terapią antyretrowirusową w Polsce objętych było ok. 18 tys. pacjentów, w tym 181 dzieci.

1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. Jest to jedna z ośmiu najważniejszych kampanii na rzecz zdrowia publicznego, zainicjowanych przez Światową Organizację Zdrowia w 1988 r. Tegoroczne hasło przyjęte z okazji Światowego Dnia AIDS przez Wspólny Program Narodów Zjednoczonych ds. HIV/AIDS (UNAIDS) brzmi: „Wyrównujmy” (ang. Equalize) i jest wezwaniem do działania.

- reklama -

Dane UNAIDS dotyczące globalnej odpowiedzi na HIV pokazują, że w ciągu ostatnich dwóch lat pandemii COVID-19 i innych światowych kryzysów postęp w walce z AIDS spowolnił, a zasoby się skurczyły, w rezultacie zagrożone są miliony istnień ludzkich.

– Pozostało tylko osiem lat do osiągnięcia wyznaczonego na 2030 r. celu, jakim jest wyeliminowanie AIDS jako globalnego zagrożenia dla zdrowia. Należy pilnie zająć się nierównościami ekonomicznymi, społecznymi, kulturowymi i prawnymi, które dodatkowo pogłębiła pandemia. Koniec AIDS można osiągnąć tylko wtedy, gdy te problemy zostaną rozwiązane. Przywódcy krajów muszą działać odważnie i odpowiedzialnie, a my wszyscy musimy włączyć się w działania, aby również pomóc w tej walce – przekonuje Krajowe Centrum ds. AIDS. – Popieramy przesłanie Winnie Byanyimy, dyrektora wykonawczego UNAIDS, na 1 grudnia: „Możemy zakończyć AIDS – jeśli zlikwidujemy nierówności, które je utrwalają. W Światowy Dzień AIDS podzielmy się przesłaniem, że wyeliminowanie nierówności będzie miało korzystny wpływ na każdego z nas”. Aby wszyscy byli bezpieczni, aby chronić zdrowie wszystkich, wyrównujmy. Equelize – dodaje.

HIV od lat dotyka miliony osób na całym świecie. W 2021 r. 38 400 000 osób żyło z HIV, 650 000 osób zmarło z przyczyn związanych z HIV, wykryto 1 500 000 nowych zakażeń HIV, 28 700 000 osób dorosłych żyjących z HIV otrzymywało terapię antyretrowirusową. W POlsce według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 grudnia 2021 r. zakażenie HIV stwierdzono u 27 552 osób. Ogółem odnotowano 3 868 zachorowań na AIDS. 1 448 chorych zmarło.

W połowie listopada 2022 r. leczeniem ARV w Polsce objętych było ok. 18 tys. pacjentów, w tym 181 dzieci. Leczenie jest prowadzone i finansowane w ramach Rządowego Programu Polityki Zdrowotnej pn. „Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z wirusem HIV w Polsce na lata 2022–2026”.

1 grudnia organizacje zachęcają do włączenia się do obchodów Światowego Dnia AIDS poprzez przypięcie do ubrania lub udostępnianie poprzez swoje kanały informacyjne w mediach społecznościowych czy na stronach internetowych Czerwonej Kokardki – symbolu solidarności z osobami żyjącymi z HIV, chorymi na AIDS i ich rodzinami i bliskimi.

Krajowe Centrum ds. AIDS przyłącza się również do zaproszenia wystosowanego przez Polską Fundację Pomocy Humanitarnej „Res Humanae” do udziału w organizowanej z okazji Światowego Dnia AIDS XXIX Konferencji „Człowiek żyjący z HIV w rodzinie i społeczeństwie”. W tym roku Konferencja odbędzie się w dniach 30 listopada–1 grudnia. Konferencja jest największym forum dyskusyjnym poświęconym zagadnieniom HIV i AIDS pod kątem medyczno-społecznym organizowanym z okazji Światowego Dnia AIDS w Polsce. Konferencja będzie prowadzona w systemie hybrydowym. Transmisja na stronie https://aids2022.pl.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj