Rozpoczęcie sezonu wypraw górskich z PTTK Racibórz

lysica pttk raciborz
PTTK Racibórz na Łysicy i Świętym Krzyżu

Łysica to najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich i najniższy szczyt Korony Gór Polski. Znajduje się w obszarze ochrony ścisłej Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

Polskie Towarzystwo Turystyczno–Krajoznawcze, Oddział w Raciborzu zaprasza 11 lutego na rozpoczęcie sezonu wypraw górskich z PTTK Racibórz. Będzie to wyjazd w Góry Świętokrzyskie, podczas którego będzie można zdobyć Łysicę i Święty Krzyż.

- reklama -

Łysica to najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich o wysokości 614 m n.p.m. Znajduje się w zachodniej części Łysogór, na południowy wschód od wsi Święta Katarzyna. Należy do Korony Gór Polski, jest jej najniższym szczytem. Znajduje się w obszarze ochrony ścisłej Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Święty Krzyż (Łysa Góra, 594 m n.p.m.) położony jest we wschodniej części pasma Łysogór w Nowej Słupi, objęty ochroną w ramach Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Drugi szczyt (po Łysicy) pod względem wysokości w tych górach. Na szczycie znajdują się: skalne rumowisko, charakterystyczne dla Gór Świętokrzyskich, tzw. gołoborze, ścisły rezerwat przyrody obejmujący las jodłowo-bukowy, pozostałości wału kultowego przedchrześcijańskiego miejsca kultu Słowian, klasztor Misjonarzy Oblatów M.N. oraz muzeum parku narodowego oraz Radiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze Święty Krzyż z masztem o wysokości 157 m.

– Naszą wyprawę rozpoczniemy w miejscowości Święta Katarzyna, skąd wędrować będziemy czerwonym szlakiem GSŚ na szczyt Łysicy, po wspólnych zdjęciach zejdziemy tym samym szlakiem do autokaru i przejedziemy (w miarę możliwości) w pobliże klasztoru na Świętym Krzyżu. Na miejscu przewidujemy dwugodzinny czas na indywidualne zwiedzanie klasztoru i szczytu Łysej Góry. Następnie wyruszymy w drogę powrotną do Raciborza – zapowiadają organizatorzy. Długość trasy na szczyt Łysicy (w dwie strony): 5,2 km. Suma podejść: 284 m. Suma zejść: 280 m. Czas przejścia: około 1,45 h. Punkty GOT: 8 GOT.

Koszt wyprawy: członkowie PTTK z opłaconą składką za 2022 r., młodzież do 18. roku życia i studenci: 145 zł, osoby niezrzeszone: 155 zł. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy wraz z wpłatą przyjmowane są w biurze PTTK Oddział Racibórz oraz na konto.

Szczegóły: Góry Świętokrzyskie: Łysica i Święty Krzyż

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj