Priorytetem strategii „Od pola do stołu” jest bezpieczeństwo żywnościowe, ale ma ona też wspomóc osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. i przestawienie sektora rolno-spożywczego na model bardziej zrównoważony.
Obszary wiejskie i tereny rolne w Polsce zajmują odpowiednio 85% i 52% powierzchni kraju. Wieś zamieszkuje ok. 15 mln osób, czyli 38% ogółu ludności, a w całym kraju jest ok. 1,4 mln gospodarstw rolnych.
Zmiany klimatyczne doprowadziły już do zmniejszenia plonów trzech podstawowych upraw na świecie – pszenicy, kukurydzy i ryżu, istotnych dla bezpieczeństwa żywnościowego na świecie. Ten trend będzie się utrzymywać w kolejnych latach. Jak podaje Komisja Europejska, unijny łańcuch rolno-spożywczy zapewnia bezpieczeństwo żywnościowe ponad 400 mln ludzi i jest ważnym sektorem gospodarki UE, ma on jednak również znaczny wpływ na środowisko – według raportu Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu ok. 1/3 światowych emisji gazów cieplarnianych pochodzi właśnie z systemów żywnościowych.