Nie tylko Wiedźmin – jakie wyzwania czekają polską branżę gier?

Polska branża gier od lat znajduje się w ścisłej światowej czołówce, a międzynarodowi inwestorzy z uwagą obserwują nowe pomysły i rozwiązania polskich twórców. Chociaż dla wielu największym polskim produktem eksportowym jest gra Wiedźmin autorstwa CD Projekt, polscy twórcy zdecydowanie nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa. W 2022 roku w polskiej branży z grami działało 490 niezależnych firm, startupów i studiów gier. Na rodzimym rynku nie brakuje jednak wyzwań, które powinny zostać jak najszybciej zaadresowane.

Nie tylko CD Projekt

Firma CD Projekt przez lata była głównym produktem eksportowym polskiej branży gier. Po niesamowitym sukcesie Wiedźmina, przyszedł jednak czas na otrzeźwienie. Gra Cyberpunk 2077 okazała się klapą, a od maja 2020 roku firma nie wypuściła żadnego nowego tytułu. To z kolei przekłada się na problemy z dalszym finansowaniem. Odkąd wartość firmy CD Projekt gwałtownie spadła i nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić, inwestorzy VC zwiększyli swój apetyt na mniejsze startupy i studia gier szczegółowo analizując polski rynek i wybierając z niego najlepiej zapowiadające się perełki.

- reklama -

Poszukiwanie nowych opcji finansowania

W polskiej branży gier nie brakuje startupów. Te kolei aktywnie poszukują inwestorów i innych form finansowania. W tym momencie na scenę często wkraczają międzynarodowi inwestorzy VC, którzy od kilku lat uważnie obserwują rynek. Przykładowo, w 2020 roku szwedzka firma Embracer dokonała transakcji kupna polskiego studia gier Flying Wild Hog. Rok później, chińska firma Tencent zakupiła udziały w Bloober Team, a w 2022 roku dokonała inwestycji w Exit Plan Games. W tym samym roku NetEase, kupił mniejszościowy pakiet udziałów w Rebel Wolves.

Międzynarodowym inwestycjom sprzyjają spadki na rynku oraz niskie ceny. Co więcej, firmy tworzące gry także potrzebują czasu na sfinalizowanie swoich projektów. Licząc na rychły koniec kryzysu można spodziewać się, że gotowe produkty pojawią się na rynku w jeszcze lepszym czasie.

Wyjątkowość polskiej branży gier

Polska branża gier posiada wiele mocnych stron, dlatego nie jest pomijana przez zagranicznych inwestorów. Wielu z nich przyznaje, że bacznie śledzi to, co dzieje się w Polsce, doceniając kreatywność i doświadczenie polskich projektantów. I chociaż konkurencja w innych krajach nie śpi, kusząc między innymi jeszcze niższymi kosztami inwestycyjnymi, to wysoka jakość polskich gier nie pozwala Polsce pozostać w tyle. Polskie startupy są niezwykle konkurencyjne nie tylko pod względem wykorzystywanych technologii, ale także umiejętności rozwojowych.

Co należy poprawić?

Polska branża gier posiada też swoje słabsze punkty. Przede wszystkim wciąż jeszcze nie koncentruje się tak bardzo na ważnych trendach rynkowych, jak Web3 czy metaverse. To tematy, które wiele zagranicznych startupów już wdraża w swoich projektach. Polskie projekty znajdują się nieco w tyle.

Wciąż jeszcze po macoszemu traktowana jest branża hazardowa. Gry na pieniądze to trend w wielu krajach europejskich, a liczba graczy wybierających gry hazardowe stale rośnie. I chociaż na stronie https://www.polskiekasyno.com/ nie brakuje kasyn online oferujących tysiące gier, niewiele z nich pochodzi od polskich twórców.

Co więcej, nie brakuje ekspertów, którzy podkreślają zbyt nisko sięgające plany i marzenia polskich twórców. W pracy cechuje ich pokora i dążenie do osiągnięcia kolejnych krótkoterminowych celów, zamiast długoterminowego planowania sukcesów na wysoką skalę, co jest jednym z największych magnesów dla VC.

[artykuł reklamowy]

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj