70% Polaków odczuwa oznaki depresji. To problem także dla gospodarki

praca smutek zmeczenie
Fot. freepik.com

Rosnące raty kredytów, wzrost kosztów ogrzewania i coraz wyższe ceny w sklepach – te kwestie obecnie najbardziej wpływają na zdrowie psychiczne Polaków.

72,8% Polaków w wieku 18-80 lat odczuwa już przynajmniej jeden z dziesięciu objawów najczęściej kojarzonych z depresją. W pierwszych dniach lutego 2022 r. odsetek tak deklarujących osób wynosił 61,4%. – Wyniki badania wyraźnie pokazują, że problem w społeczeństwie mocno narasta. Można wnioskować, że tak się dzieje zwłaszcza z powodu rosnących rat kredytów, wzrostu kosztów ogrzewania i coraz wyższych cen w sklepach. Te kwestie obecnie najbardziej wpływają na zdrowie psychiczne Polaków. Co istotne, na przełomie drugiego i trzeciego kwartału rodacy mogą jeszcze mocniej odczuwać pogarszający się stan gospodarki – komentuje psycholog Michał Murgrabia.

- reklama -

Jak stwierdza prof. Elżbieta Mączyńska, sytuacja gospodarcza przekłada się na ludzkie samopoczucie, ale nie wszyscy są jednakowo dotknięci zamianami i uwrażliwieni. Z badań prowadzonych w Unii Europejskiej wynika, że w Polsce wpływ inflacji na nastroje społeczne jest łagodniejszy niż w wielu innych krajach. Ekspertka podkreśla, że kiepsko pod tym względem wypadają Niemcy, choć tam przecież inflacja pozostaje niższa niż u nas. Wyjaśnia, że Polakom pomaga obecnie bardzo dobra sytuacja na rynku pracy.

przycisk-plusy

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj