„Rozpoznanie potrzeb uchodźców było wyzwaniem”. Jak odnaleźli się na rynku pracy?

Fot. pixabay.com

Na początku Ukraińcy pracowali w takich branżach jak przetwórstwo spożywcze, budownictwo czy produkcja, teraz są to logistyka, e-commerce, produkcja i handel.

Mija rok od rozpoczęcia agresji wojskowej Rosji na Ukrainę. Między 24 lutego 2022 r. a 20 lutego 2023 r. do Polski z Ukrainy przyjechało 9,964 mln osób, a do ojczyzny wróciło ponad 8,083 mln. Fala migracji znacząco wpłynęła na polski rynek pracy.

- reklama -

W styczniu minionego roku wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtował się̨ na poziomie –12,4, a 68% firm oceniało, że ich sytuacja nie ulegnie zmianie. Także sytuacja na rynku pracy wracała do normy po epidemii. Starania o stabilizację przekreśliła wojna. – Rozpoznanie potrzeb uchodźców wojennych z Ukrainy okazało się bardzo sporym wyzwaniem. Wcześniej wszystko było jasne – jako pracodawcy wiedzieliśmy dużo o naszych wschodnich sąsiadach, którzy świadomie podejmowali decyzję o przyjeździe do Polski w celach zarobkowych. Po 24 lutego zapanował chaos. Nie mieliśmy zbyt wielu informacji o uchodźcach i początkowo, żeby im pomóc, trzeba było działać instynktownie – komentuje Magda Dąbrowska.

przycisk-plusy

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj