Wędrówki w Tien Szan. Fotograficzna podróż w Klubie Przyjaciół Biblioteki

biblioteka tien szan
Wędrówki w Tien Szan. Fotograficzna podróż w Klubie Przyjaciół Biblioteki

O swojej podróży do Kirgistanu opowiedziała bibliotekarka Dominika Karpińska.

Tien Szan (dosł. Niebiańskie Góry) to łańcuch górski ciągnący się na pograniczu Kazachstanu, Uzbekistanu, Kirgistanu i Chin. 4 kwietnia w Klubie Przyjaciół Biblioteki na Ostrogu odbyło się slajdowisko podróżnicze „Wędrówki w Tien Szan – niebiańskie góry Kirgistanu”. O swojej podróży do Kirgistanu opowiedziała bibliotekarka Dominika Karpińska.

- reklama -

Kirgistan, kraj leżący w środkowej część Azji, którego powierzchnię w 93% zajmują góry, to wymarzony kierunek dla wielbicieli turystyki górskiej. Brak dostępu do morza rekompensują m.in. jeziora Sol Kul, Issy Kul i Ala Kul – nad pierwszym turyści mogą przenocować w tradycyjnej jurcie i poobserwować nomadyczne zwyczaje Kirgizów, nad drugim odpocząć w tym samym miejscu w którym odpoczywał po locie w kosmos Jurji Gagarin. Ala Kul, turkusowe polodowcowe jezioro, jest ukoronowaniem jednego z piękniejszych trekkingów w tym kraju.

Przed laty Jedwabny Szlak prowadził podgórzem Tien Szanu. Jedną z pamiątek dawnego szlaku kupieckiego jest karawanseraj Tasz Rabat. Od jej kamiennych murów rozpoczyna się wędrówka na przełęcz o tej samej nazwie. Wędrując śladem karawan, można poczuć się przeniesionym w czasie – skalisty krajobraz na wysokości 4000 m n.p.m. wygląda tak samo jak przed laty, kiedy przełęcz pokonywali męczeni chorobą wysokościową kupcy z Chin. Dzisiaj centrum gospodarcze kraju koncentruje się w stolicy, Biszkek. Zdjęcia i towarzysząca im opowieść pozwoliły klubowiczom lepiej poznać Kirgistan, przenosząc wszystkich do tego intrygującego kraju.

Kolejne spotkanie Klubu Przyjaciół Biblioteki na Ostrogu odbędzie się 9 maja. Gościem Filii nr 2 Ostróg będzie Marta Matyszczak, autorka serii „Kryminał pod psem”.

fot. MiPBP w Raciborzu
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj