Sezon rowerowy startuje. Co zrobić, by był bezpieczny?

Wpływ na bezpieczeństwo rowerzystów ma nie tylko zachowanie kierujących pojazdami mechanicznymi, ale także zachowanie samych rowerzystów i prawidłowo wyposażony rower.

Wiosenna aura zachęca do tego, aby wsiąść na rower. – Nieważne, czy chcemy w ten sposób spędzić czas z rodziną, aktywnie wypoczywać, czy też dojechać do pracy, szkoły lub po zakupy. Ważne jest, byśmy wsiadając na rower, pamiętali o bezpieczeństwie i przestrzegali przepisów drogowych. Miejmy na uwadze, że niezależnie od wieku i od tego, w jakim celu korzystamy z roweru, to należymy do grupy niechronionych uczestników ruchu drogowego – podkreśla raciborska policja. Jak dodają, należy pamiętać, że wpływ na bezpieczeństwo rowerzystów ma nie tylko zachowanie kierujących pojazdami mechanicznymi, ale także zachowanie samych rowerzystów, przestrzeganie przez nich przepisów oraz prawidłowo wyposażony rower.

- reklama -

Każdy rower powinien posiadać:
– co najmniej jedno światło przednie białe lub żółte świecące ciągłym lub migającym światłem,
– co najmniej jedno światło tylne czerwone odblaskowe,
– co najmniej jedno światło tylne czerwone świecące ciągłym lub migającym światłem,
– co najmniej jeden skutecznie działający hamulec,
– dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy.

Policjanci apelują również o używanie przez rowerzystów dodatkowo elementów odblaskowych po zmroku.

W miarę możliwości kierujący jednośladami powinni nosić odzież w jaskrawych kolorach i korzystać z odblasków jak np. opaska czy kamizelka. W warunkach niedostatecznej widoczności rowery muszą być oświetlone, nie wystarczy latarka w dłoni czy na głowie, zamiast na pojazdach. Warto również korzystać z kasku, chociaż nie jest on obowiązkowy.

Zgodnie z przepisami jazda rowerem po chodniku jest zabroniona. Rowerzysta jest obowiązany do korzystania z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Rowerzysta może jechać po chodniku, gdy:
– opiekuje się osobą w wieku do 10 lat kierującą rowerem,
– szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów,
– warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła),

Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym. Dodatkowo zgodnie z przepisami rowerzysta nie może przejeżdżać po przejściu dla pieszych. Zobowiązany jest zejść z roweru i przeprowadzić go po przejściu dla pieszych.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj