Gryfne frelki i szfarne karlusy godały w Górkach Śląskich [ZDJĘCIA]

godomy po naszymu
Gryfne frelki i szfarne karlusy godały w Górkach Śląskich

W konkursie „Godomy po naszymu” wzięły udział przedszkolaki i uczniowie klas I-III szkół podstawowych z powiatów: raciborskiego, wodzisławskiego i rybnickiego.

Młodzi mieszkańcy regionu pokazali, że gwara wciąż jest żywa i ma się dobrze. 17 kwietnia w Zespole Szkolno-Przedszkolnym im. Jana Pawła II w Górkach Śląskich odbył się Międzyprzedszkolny i Międzyszkolny konkurs gwary śląskiej dla dzieci z powiatów: raciborskiego, wodzisławskiego i rybnickiego pt. „Godomy po naszymu”. Konkurs odbył się pod patronatem Senator Ewy Gawęda i Wójt Gminy Nędza Anny Iskała.

- reklama -

W konkursie wzięły udział przedszkolaki oraz uczniowie klas I-III szkół podstawowych. Celem zmagań było pielęgnowanie i kultywowanie gwary śląskiej wśród dzieci, uwrażliwianie młodego pokolenia na kulturę, historię i obyczajowość Śląska oraz promowanie młodych talentów.

– Jak to było, zaroz wom powiymy. Tego dnia w poniedziałek ku połedniu wszystki gryfne frelki i szfarne karlusy z okolicy spotkały sie, żeby se pogodać po naszymu. I godomy wom, że wyszło im to rychtyk fajnie. Były wice, bojki i fest moc różnych wspomniyń… Wszyscy mieli piykne klajdy i uśmiychnyte gymby. Trocha sie sztresowali, ale rechtory, mutry, fatry i reszta gości fest ich wspiyrali i bili im brawo. Bo cuzamen zawsze wszystko sie udowo. Przijechała Senatorka Ewa Gawęda i Wójtowo Anna Iskała. W jury siednył zaś nyndzki farorz – ksiondz Mariusz Babula, emerytowano rechtorka – Eleonora Czekała i ślonsko pisarka – Monika Fibic – tak to wydarzenie opisali organizatorzy.

W I kategorii wiekowej zwyciężyła Milena Sowa z przedszkola w Pszowie, miejsce 2. zajęła Pola Szymczyk z przedszkola w Radlinie, zaś miejsce 3. zdobył Jakub Mrozek z Kuźni Raciborskiej – odzdziału zamiejscowego w Turzu. W II kategorii wiekowej wygrała Milena Bombik ze Szkoły Podstawowej w Lubomii, 2. miejsce zdobyła Maja Urbas ze szkoły w Nędzy, a 3. miejsce zajęła Julia Tatarczyk ze szkoły w Kuźni Raciborskiej.

– Przede wszystkim gratuluję laureatom i uczestnikom konkursu. Dziękuję za zaangażowanie dzieciom oraz ich rodzicom. A przede wszystkim dziękuję za to, że w ich rodzinnych domach nasza śląska, piękna gwara nadal jest żywa. Bo to w tym konkursie było widać – podkreśla Ewa Gawęda.

fot. Biuro senatorskie Ewy Gawędy
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj