Niedobory kadrowe, opóźnienia w cyfryzacji i automatyzacji pracy czy brak pracowników z odpowiednimi umiejętnościami – z czym aktualnie zmaga się rynek pracy?
1 maja przypada Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, popularnie zwany Świętem Pracy, który obchodzony jest dla upamiętnienia i uznania osiągnięć klasy robotniczej. Zostało ustanowione w 1889 r. na pierwszym kongresie Drugiej Międzynarodówki w Paryżu. Miało ono upamiętniać masakrę robotników, do której doszło w 1886 r. w Chicago podczas demonstracji przeciw złym warunkom pracy, a w szczególności przeciw zbyt długiemu czasowi pracy.
Dziś kwestie związane z zatrudnieniem wyglądają zupełnie inaczej, jednak znów poruszany jest temat czasu pracy i równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Ośmiogodzinny dzień pracy obowiązuje w Polsce od 1918 r. – teraz, w XXI w., organizacja i mechanizacja pracy wygląda inaczej. Według danych OECD Polacy pracują 1830 godzin rocznie. Jest to szósty najwyższy wynik wśród krajów OECD i drugi najwyższy wynik w Unii Europejskiej.