Raciborscy bibliotekarze obchodzili swoje święto [ZDJĘCIA]

Raciborscy bibliotekarze obchodzili swoje święto

8879 czytelników, 120 365 odwiedzin i 260 276 wypożyczeń – raciborska biblioteka podsumowała miniony rok.

12 maja w bibliotece przy ul. Kasprowicza w Raciborzu miały miejsce obchody Dnia Bibliotekarza. Oprócz bibliotekarzy i pracowników Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu wzięli w nich udział zaproszeni goście. Jednym z punktów było podsumowanie 2022 r. W minionym roku biblioteki w Raciborzu odwiedziło 8879 czytelników, którzy dokonali w sumie 120 365 odwiedzin i 260 276 wypożyczeń. Zorganizowano także 750 wydarzeń, w których wzięło udział 15 015 osób. Biblioteka kupiła 5783 książki o wartości 155 207 zł.

- reklama -

Uroczystość była szczególna również z innego powodu – w tym roku książnica obchodzi 75-lecie działalności. Nie zabrakło podziękowań, gratulacji i kwiatów. Wyróżniono także najaktywniejszych czytelników.

Jako datę powstania Miejskiej Biblioteki Publicznej w Raciborzu przyjmuje się datę wpisania pierwszej książki do księgi inwentarzowej. Miało to miejsce 20 lipca 1948 r., a pierwszą książką była „Leżąc krzyżem” Władysława Dunarawskiego. Początkowo księgozbiór biblioteki stanowiło 445 woluminów. Siedziba mieściła się przy ul. Panieńskiej 12, gdzie zajmowała jeden pokój, a cały księgozbiór zajmował dwa regały. Placówka służyła wtedy 30 czytelnikom.

W 1949 r. biblioteka zmieniła siedzibę i zajęła lokal przy pl. Wolności 1. Księgozbiór stał się bogatszy, a coraz więcej mieszkańców zapisywało się do placówki, w tym duża liczba dzieci. Cztery lata później biblioteka kolejny raz zmieniła siedzibę – na lokal na I piętrze przy Rynku 12. Placówka otrzymała pięć pomieszczeń, w których urządzono wypożyczalnię dla dorosłych, kącik czytelniczy, magazyn, kancelarię oraz wypożyczalnię dla dzieci. Oprócz tego w tym samym roku na terenie miasta działały trzy filie biblioteki: w Studziennej, na Ostrogu oraz na Ocicach. Od 1954 r. biblioteka mogła sama zaopatrywać się w książki w miejskiej księgarni. Wcześniej zaopatrywana była centralnie w przede wszystkim książki o tematyce społeczno-politycznej. W 1957 r. oprócz filii bibliotecznych funkcjonowały także cztery punkty biblioteczne w takich instytucjach jak Hotel Robotniczy FUT, Opolskie Zakłady Zbożowe, Dom dla Nieuleczalnie Chorych „Caritas” oraz Szkoła Ćwiczeń Studium Nauczycielskiego. Liczba czytelników w 1959 r. wynosiła 1646.

W 1960 r. w stosunku do roku poprzedniego nastąpił wzrost wypożyczeń o 17 849 książek. Prowadzono również w większym stopniu działalność kulturalno-oświatową, w ramach której organizowano spotkania autorskie. W bibliotece gościli m.in. Halina Snopkiewicz, Olgierd Budrewicz, Jerzy Krzysztoń, Marian Brandys, Jerzy Waldorff, Stanisław Strumph-Wojtkiewicz czy Jerzy Andrzejewski. W 1965 r. Oddział Dziecięcy przeniesiono do nowego lokalu przy ul. Wojska Polskiego 4. W 1966 r. w mieście działało już sześć filii biblioteki, a w kolejnym roku została otwarta kolejna filia – w Zakładzie Karnym.

W połowie lat 70. XX w. biblioteka otrzymała nowy lokal przy ul. Kasprowicza 12. W 1975 r. powstał Oddział Muzyczny biblioteki. W latach 80. i 90. XX w. nastąpił spadek czytelnictwa, a także na zakup książek przeznaczano coraz mniej środków. W 1995 r. została zlikwidowana w DK Strzecha. W 1997 r. powódź zniszczyła księgozbiory filii na Ostrogu i na Płoni.

17 listopada 1999 r. Uchwałą Rady Miejskiej została powołana Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu. 31 maja 2006 r. w gmachu biblioteki odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą wieloletniemu dyrektorowi tej placówki, Ryszardowi Kinclowi.

Katarzyna Przypadło

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj