Dulcissima – marianka z Brzezia. Sympozjum naukowe w Strzesze [ZDJĘCIA]

Dulcissima – marianka z Brzezia. Sympozjum naukowe w Strzesze

Kilkugodzinne spotkanie było – jak powiedziała siostra Małgorzata Cur – kolejnym krokiem w poznaniu naszej mieszkanki Brzezia w odkrywaniu aspektów jej życia i powołania.

20 maja w Domu Kultury Strzecha w ramach II Dni Dulcissimiańskich odbyło się sympozjum naukowe „Dulcissima – marianka z Brzezia”.

- reklama -

Słuchacze mieli okazję dowiedzieć się o początkach i charyzmatach Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej oraz o zmianach, jakie zachodziły, gdy powstała niepodległa Polska. O tych kwestiach mówiły pierwsze prelegentki: s. dr Elżbieta Cińcio SMI i matka generalna s. dr M. Sybilla Kołtan SMI. Następnie ks. prof. dr hab. Henryk Olszar z niezwykłym zaangażowaniem i wzruszeniem opowiedział o drodze Leny, czyli Heleny Hoffman do powołania. Po przerwie wystąpiła główna organizatorka, a przede wszystkim inicjatorka dulcissimiańskiego świętowania s. M. Małgorzata Cur SMI, która przedstawiła klasztorną wędrówkę Heleny do świętości, a ostatnim prelegentem był Grzegorz Wawoczny, który przybliżył historię Brzezia.

– Sympozjum prowadziła, dodajmy, że w sposób subtelny a jednocześnie niezwykle profesjonalny, dziennikarka i publicystka Agnieszka Bugała, autorka mającej się ukazać niebawem książki o brzeskiej zakonnicy. Dlatego też na koniec zaczęła się seria pytań, które prowadzącą skierowała, między innymi do prezydenta Raciborza Dariusza Polowego, ale też do matki generalnej. Dzięki nim zgromadzeni mogli się dowiedzieć o przypadkowym odnalezieniu materialnej spuścizny Dulcissimy. Kilkugodzinne spotkanie było, jak powiedziała siostra Małgorzata Cur – kolejnym krokiem w poznaniu naszej mieszkanki Brzezia w odkrywaniu aspektów jej życia i powołania – relacjonuje Raciborskie Centrum Kultury, które było ponownie współorganizatorem wydarzenia.

fot. RCK
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj