Sezon na zbieranie grzybów w pełni. Jak robić to bezpiecznie?

grzyby grzybobranie
Fot. freepik.com

Przed wyprawą na grzyby należy przede wszystkim wyposażyć się w wiedzę na ich temat. Lepiej mieć przy sobie naładowany telefon komórkowy i latarkę.

Sezon na zbieranie grzybów w pełni. W pobliskich lasach można spotkać wielu grzybiarzy, którzy spędzają sporo czasu na łonie natury, wypełniając przy okazji swoje kosze. Jednak wybierając się na grzybobranie, nie wolno zapominać o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa. Policja apeluje o rozsądek, rozwagę i szczególną ostrożność, przypominając o zasadach bezpieczeństwa w czasie grzybobrania.

- reklama -

Przed wyprawą na grzyby należy przede wszystkim wyposażyć się w wiedzę na ich temat. – Jeśli jesteś amatorem i dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z grzybobraniem, swoje pierwsze kroki w lesie stawiaj pod okiem osoby doświadczonej. Dobrą praktyką jest także zapoznanie się z atlasem grzybów lub korzystanie z aplikacji mobilnej, która pozwala zidentyfikować grzyby na podstawie zrobionego zdjęcia – radzą policjanci. – Zbieraj tylko te grzyby, co do których masz całkowitą pewność, że są jadalne. Jeżeli masz wątpliwości, nie ryzykuj – dodają. Nie wolno także zbierać grzybów, które rosną na obszarach objętych ochroną takich, jak rezerwaty czy parki narodowe;

Lepiej nie wybierać do lasu w pojedynkę. – Poinformuj swoich bliskich, dokąd się idziesz i podaj przybliżony czas powrotu. Zabierz ze sobą naładowany telefon komórkowy oraz latarkę, które w momencie zagubienia w lesie mogą okazać się bardzo pomocne. Telefon możesz wykorzystać do wezwania pomocy i wskazania twojej lokalizacji. Wybieraj jasne ubrania i używaj elementów odblaskowych, ponieważ mogą one być pomocne podczas akcji poszukiwawczej. Nie oddalaj się od swojego pojazdu, stacji kolejowej lub przystanku, jeśli nie znasz dobrze terenu. Do lasu wybieraj się wczesnym rankiem, a nie po zmroku, gdy ryzyko zagubienia się jest o wiele większe. Jeśli do lasu jedziesz samochodem, pamiętaj o zaparkowaniu w miejscu dozwolonym i dokładnie zabezpiecz swój pojazd – zamknij drzwi, okna i nie zostawiaj w środku cennych przedmiotów, które mogą paść łupem złodzieja – apeluje policja.

Ponadto należy stosować się do oznakowań i regulaminów, które można znaleźć przy wejściach do lasu, a także nie zostawiać w lesie śmieci i nie rozpalać ogniska.

– Gdy zabłądzisz w lesie, nie zwlekaj z powiadomieniem Policji, staraj się dojść do najbliższej drogi, wtedy jest większa szansa na odnalezienie. Jeśli sam odnajdziesz drogę do domu, niezwłocznie powiadom Policję, co oszczędzi czas i zaangażowanie wszystkich osób, które biorą udział w poszukiwaniach – radzi policja. W odnalezieniu drogi mogą pomóc również „tajemnicze” słupki. Są one rozstawione w lesie bardzo regularnie. Wystarczy poruszać się drogą w jednym kierunku. Prędzej czy później natrafi się na linię oddziałową, czyli bezdrzewny pas lub drogę. – Podążając tą ścieżką, dotrzesz do słupka oddziałowego z numerem. Gdy już go zobaczysz, zajrzyj do mapy i zobacz, gdzie się znajdujesz oraz w którą stronę masz iść. Jeżeli sobie z tym nie poradzisz, zatrzymaj się przy nim, odczytaj umieszczony na nim numer i spróbuj wezwać pomoc – radzą policjanci.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj