Reportaż o międzywojennych Niemczech, zbiór opowiadań o zbrodniach w operze czy poradnik, jak troszczyć się o przygarniętego psa – co jeszcze można znaleźć wśród nowości?
Raciborska biblioteka jak zawsze przygotowała mnóstwo nowości, z których każdy znajdzie coś dla siebie.
Wszystkie nowości w zbiorach raciborskiej biblioteki znaleźć można na stronie www.biblrac.pl oraz w katalogu bibliotecznym: https://katalog.biblrac.pl/news.
Zawisza. Złamany półksiężyc – Jacek Komuda
Tylko zjednoczeni zwyciężą. Podzielonych rozdziobią kruki, a popędliwych rozszarpią psy sułtana.
Turecka nawała przetacza się przez Europę. Zajęty Widyń, Bałkany, sułtańskie wojska stoją na granicy Węgier. Świat chrześcijański oczekuje, by miecz, który niegdyś poraził Krzyżaków, teraz walczył w obronie wiary. Na wezwanie Zygmunta Luksemburczyka odpowiada wielu – jedni z żądzy łupów, inni zwabieni widmem wojennej chwały, jeszcze inni dla pokuty. Pod sztandarem Zawiszy Czarnego miejsce znajdzie każdy, kto serce ma mężne a ramię silne. Nieuchronnie jednak jakaś dłoń zbliża się do sztyletu i ma tylko jeden cel: dokonać zemsty.
Sługa cesarstwa. Materia Secunda. Tom 3 – Adam Przechrzta
Pycha kroczy przed upadkiem.
Książę Guang, latami więziony i tresowany jak zwierzę, miał nienawidzić swoich rodziców i wszystkiego co żyje. Miał być śmiertelnie niebezpiecznym szaleńcem, którego za wszelką cenę trzeba pokonać i zabić. Najlepiej rękoma przybysza, którego po wykonaniu zadania będzie można bez żalu poświęcić. Spisek wydawał się doskonały. Jednego tylko spiskowcy nie przewidzieli – tego, że Olaf Rudnicki ma serce. I rozum. I umie używać obu.
Rausz. Niemcy między wojnami – Harald Jahner
Niemcy w 1918 roku: koniec Wielkiej Wojny, rewolucja, zwycięstwo demokracji, a przy tym triumf wyzwolonego życia. Inflacja wstrząsa tradycyjnymi wartościami. Wszystko ma być zasadniczo inne: „nowa kobieta”, „nowy mężczyzna”, „nowe życie”, „nowe myślenie”. Kobiety obcinają włosy, wychodzą wieczorami, podbijają tory wyścigowe i korty tenisowe. Nie myślą już o zamążpójściu. Unisex staje się modny i eksperymentalny. W połowie lat dwudziestych, kiedy gospodarka niezwykle przyspiesza, Niemcy stają się innym krajem. Harald Jähner opowiada o wynalazku czasu wolnego, o halach bokserskich i pałacach tańca, o powstaniu nowoczesnych biur i o ruchu wielkomiejskim, o domach towarowych jako obietnicy szczęścia oraz ulicy jako miejscu zaciętych walk.
Zbrodnia w operze – Opracowanie zbiorowe
A co, jeśli do krainy sztuki i piękna wkradnie się zło? Na to pytanie odpowiadają autorzy opowiadań, których akcja związana jest z Operą Narodową. W antologii znajdą się teksty czołówki polskich autorów kryminalnych – między innymi Katarzyny Gacek, Marty Guzowskiej, Joanny Jodełki, Anny Rozenberg czy Wojtka Chmielarza, z udziałem i pod redakcją Roberta Ostaszewskiego. Na specjalne zaproszenie dyrektora Waldemara Dąbrowskiego zwiedzą oni nawet najdalsze i najbardziej tajemnicze zakątki Teatru Wielkiego, które staną się potem sceną wykreowanych przez nich zbrodni. Dla miłośników muzyki i kryminału.
Ostatni list – Rebecca Yarros
Beckett, jeśli to czytasz, cóż… wiesz, jak to jest z listami pożegnalnymi. Przeżyłeś. Ja nie. Jednak daj sobie spokój z wyrzutami sumienia, bo wiem, że gdyby istniała jakakolwiek szansa na to, abyś mnie uratował, na pewno byś to zrobił. Chcę jednak, żebyś wyświadczył mi pewną przysługę – porzuć wojsko i jedź do Telluride. Moja młodsza siostra samotnie wychowuje bliźnięta. Jest bardzo niezależna, niechętnie pozwala sobie pomagać, jednak najpierw zmarli rodzice, potem nasza babcia, a teraz Ella utraciła również mnie. Zbyt wiele nieszczęść, jak na jedną osobę. To po prostu niesprawiedliwe.
Przypadkowo Amy – Painter Lynn
Szczerość popłaca… do czasu.
Isabelle Shay jest bezgranicznie szczera. Ten jeden raz pozwala sobie jednak na drobne oszustwo. Za parę minut ma zacząć nową pracę, a kolejka w kawiarni nie ma końca. Kiedy więc barista po raz trzeci woła „Amy” po odbiór dyniowego latte – dokładnie takiego samego, jakie zamówiła Izzy – podszywa się pod nieznajomą i odbiera kawę. W pośpiechu wpada prosto na najatrakcyjniejszego mężczyznę, jakiego kiedykolwiek widziała. Wszystko zdaje się układać wprost idealnie aż do momentu, kiedy mężczyzna żegna ją słowami: „Do jutra, Amy”.
Twój pies ze schroniska. Jak wybrać i troszczyć się o przygarniętego psa – Jennifer Parker
Niezależnie od tego, czy masz doświadczenie, czy po raz pierwszy zastanawiasz się nad przyjęciem pod swój dach psa ze schroniska, w tej książce znajdziesz wszystko, co powinieneś wiedzieć przed podjęciem ostatecznej decyzji. Z części pierwszej dowiesz się, jak przebiega proces adopcji – poczynając od znalezienia schroniska, przez odpowiednie przygotowanie domu, po zapoznanie nowego członka rodziny z domownikami. Część druga poprowadzi cię przez proces wyboru psa, który będzie najlepiej pasował do twojego trybu i stylu życia, twoich upodobań i antypatii. Znajdziesz tam również katalog psich ras. Zdobądź praktyczne informacje, jak przygotować swój dom i czego się spodziewać w procesie adopcji psa ze schroniska. Ta książka oferuje wszystko, o czym musisz wiedzieć, by w odpowiedni sposób powitać nowego przyjaciela.
Feel good. Przez żołądek do szczęścia – Melissa Hemsley
Dobre samopoczucie rodzi się w kuchni. W naszych kuchniach dzieje się czasem magia – gdy po ciężkim dniu siadamy do stołu, a zapach gorącej zupy działa jak balsam na duszę, wtedy czujemy, jak naprawdę smakuje szczęście. To jest właśnie alchemia gotowania. Dobre jedzenie potrafi podnieść na duchu, pokrzepić fizycznie i psychicznie, zbliżyć nas do siebie i wprowadzić do domu trochę więcej radości. Melissa Hemsley, popularna brytyjska blogerka kulinarna, zna doskonały sposób na to, by gotowanie i jedzenie sprawiało frajdę – musi być łatwo, szybko, zdrowo i kolorowo. Wystarczy, że otworzysz jej książkę na dowolnej stronie, a od razu poczujesz, że po prostu musisz to ugotować!
[Opisy książek pochodzą od wydawców]
oprac. /kp/