Po przeprofilowaniu terenu i zainstalowaniu murawy z trawy naturalnej uzyskano powierzchnię 85 m x 160 m. Cały teren wyposażony jest w system automatycznego nawadniania.
Prawie 2 hektary nowej murawy trawiastej, nowoczesny system nawadniania boisk, a do tego pole treningowe ze sztuczną nawierzchnią – to tylko niektóre z największych zmian, jakie nastąpiły na obiekcie Unii Racibórz tej jesieni. Już teraz z dużego boiska korzystają najmłodsi adepci piłki nożnej.
Prace przy ul. Srebrnej trwają od ubiegłego roku. Po wymianie ogrodzenia i odnowieniu budynków bramnych na głównej arenie sportowej zamontowano oświetlenie i świetlną tablicę wyników. Naświetlacze zawieszone na czterech słupach zapewniają natężenie światła pełnowymiarowemu boisku piłkarskiemu na poziomie 100 lx. Po inwentaryzacji drzew w kwietniu obiekt zyskał kolejne 52 graby. Obecnie jest ich tam 186. Zaraz po tym przystąpiono do prac nad płytami obu boisk.
Po przeprofilowaniu terenu i zainstalowaniu murawy z trawy naturalnej uzyskano powierzchnię 85 m x 160 m, która w całości będzie wykorzystana do prowadzenia treningów i rozgrywania meczów na pełnowymiarowym boisku. Cały teren wyposażony jest w system automatycznego nawadniania. Do tego w okolicy tablicy powstało pole treningowe ze sztuczną trawą o powierzchni 14 m x 11 m. Przed piłkarską wiosną przy głównym boisku staną nowe wiaty dla zawodników rezerwowych i wiata dla służby medycznej.
Małe boisko przeznaczone do rozgrywek w grupie wiekowej orlików, żaków i skrzatów zyskało system automatycznego nawadniania, zostało przeprofilowane i ma nową murawę z trawy naturalnej o wymiarach 70 m x 45 m. Zostało także doposażone w piłkochwyty i wiaty dla zawodników oraz nowe oświetlenie o natężeniu światła na poziomie 75 lx. Już wkrótce zainstalowana zostanie tablica wyników LED.
Ponadto stadion przy Srebrnej wyposażany jest w system monitoringu wewnętrznego, który zasilany będzie internetem światłowodowym. Jeszcze w październiku na terenie obiektu stanie wiata rowerowa ze stojakami na 15 rowerów. Przygotowany został także projekt parkingu dla 28 pojazdów, który jest planowany do realizacji na 2024 r.
Zaprojektowanie i budowa systemu automatycznego nawadniania boisk wraz z rekultywacją terenu i montażem niezbędnej infrastruktury na stadionie Unii Racibórz kosztowały ponad 670 tys. zł. Dzięki temu powierzchnia do gry wzrosła z niespełna 1 ha do blisko 2 ha.
Już teraz z oferty sportowej Unii Racibórz korzysta prawie 200 zawodników w 14 drużynach treningowych. Najmłodsi zawodnicy reprezentują rocznik 2019, a z klubem współpracuje 16 trenerów.
fot. UM Racibórz
oprac. /kp/