Inauguracja roku kulturalnego w gminie Krzyżanowice [ZDJĘCIA]

inauguracja roku kulturalnego krzyzanowice
Inauguracja roku kulturalnego w gminie Krzyżanowice

Nagrodę wójta w dziedzinie kultury otrzymało w tym roku wydarzenie – Wielkanocna Procesja Konna w Bieńkowicach.

21 października w wozowni tworkowskich ruin zamku odbyła się Inauguracja Roku Kulturalnego Gminy Krzyżanowice. Była to okazja do wręczenie nagrody wójta w dziedzinie kultury, koncertu jazzowego oraz wystawy malarstwa.

- reklama -

Zebranych przywitała dyrektor nowo powstałego Gminnego Ośrodka Kultury w Krzyżanowicach – Sabina Ciuraszkiewicz. Mimo młodego wieku GOK ma już ugruntowaną pozycję w świecie kultury, ponieważ powstał z wydzielenia z GZOKSiT. W kilku słowach dyrektor opowiedziała o działalności ośrodka w ciągu ostatnich miesięcy.

Inauguracja roku kulturalnego to także okazja do wręczenia nagrody wójta w dziedzinie kultury. W tym roku nagrodę otrzymało wydarzenie – Wielkanocna Procesja Konna w Bieńkowicach, która w 2022 r. została wpisana na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nagrodę z rąk włodarza gminy Grzegorza Utrackiego odebrali: Gerard Stoszek, Alfred Grzibek, Maksymilian Galda, Roman Herber i Walter Witeczek. Wójt zaznaczył, jak trudno jest nagrodzić wydarzenie organizowane przez tak liczne grono i podziękował wszystkim, którzy corocznie przyczyniają się do zorganizowania wielkanocnej procesji konnej. Zaznaczył także, jak ważne dla mieszkańców jest podtrzymywanie tradycji konnych procesji, wyjątkowych w skali kraju.

Po wręczeniu nagrody przed publicznością wystąpił Zygmunt Popela (saksofon) z akompaniamentem Michała Putrzyńskiego (instrumenty klawiszowe) w jazzowym „Koncercie jesiennym”. Zygmunt Popela to mieszkaniec gminy, instrumentalista i aranżer, a Michał Putrzyński, pianista, przyjechał z Katowic. Obaj są absolwentami Akademii Muzycznej w Katowicach. W ramach inauguracji przygotowano także wystawę malarstwa artystów gminy Krzyżanowice, która prezentowała dzieła Barbary Kaszy, Agnieszki Białas, Bernarda Adamczyka, Judyty Adamczyk, a także młodych artystów: Marty Huptaś, Justyny Kubatko, Nikoli Hojki, Justyny Białas i Klaudii Pietrasz, których dzieła pojawiły się dzięki współpracy z liceum plastycznym w Raciborzu.

fot. UG Krzyżanowice
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj