W RCK jak na karnawale w Rio. Koncert umuzykalniający dla uczniów [ZDJĘCIA]

koncert umuzykalniajace rck
Nieoczywiste instrumenty perkusyjne bohaterem kolejnych koncertów umuzykalniających

W koncertach umuzykalniających prowadzonych przez Franciszka Borysewicza biorą udział uczniowie klas I-III z raciborskich szkół podstawowych.

W ramach kolejnych koncertów umuzykalniających organizowanych przez Raciborskie Centrum Kultury młoda publiczność poznała instrumenty perkusyjne z wibrafonem w roli głównej. – Przez chwilę można się było poczuć jak na karnawale w Rio! – relacjonuje RCK.

- reklama -

Grę na instrumentach perkusyjnych zaprezentował Damian Drzymała – absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, a obecnie wykładowca Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Uczy również w szkołach muzycznych I i II stopnia w Cieszynie i Żywcu, a także współpracuje na co dzień z NOSPR-em i Filharmonią Śląską w Katowicach. Młodzi melomani mogli nie tylko wysłuchać, jak faluje dźwięk wibrafonu podłączonego do prądu oraz jak brzmi bez podłączenia, ale co niektórzy śmiałkowie mogli również spróbować zagrać na tym wyjątkowym instrumencie. Poza wibrafonem prezentowane były również marakasy, w tym własnoręcznie wykonany z kokosa, a także paszcza – plastikowe pudełko akustyczne, cowbell – krowi dzwonek, bongosy, konga, kajon czy cabsa. Kolejne instrumenty perkusyjne dzieci poznają w grudniu.

Podczas koncertów wybrzmiało kilka utworów muzyki filmowej, m.in. motywy z filmów „Harry Potter” i „Piraci z Karaibów”, a także słynny „Somwhere over the rainbow” ze „Śniadania u Tiffaniego”, w którym wibrafoniście akompaniował sam prowadzący koncerty, czyli Franciszek Borysowicz. Gość RCK-u zagrał również utwór „Amsterdam” i „Sonny Rollins” St. Thomas’a. Ale gdy wybrzmiał utwór Carlosa Santany „Corazon espinado”, na sali widowiskowej zapanował prawdziwy karnawał. Młoda publiczność niezwykle się ożywiła, a ta siedząca na scenie grała na wszystkich drobnych instrumentach perkusyjnych tworząc w ten sposób mini orkiestrę.

W koncertach umuzykalniających za każdym razem bierze udział w trzech spotkaniach kilkanaście klas I-III z raciborskich szkół podstawowych. Franciszek Borysewicz organizuje je już od 41 lat. Koncerty są dofinansowane z budżetu Miasta Racibórz.

fot. RCK
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj