Przy SP1 w Raciborzu otwarto Zielony Zakątek [ZDJĘCIA]

zielony zakatek sp 1 raciborz
Przy SP1 w Raciborzu otwarto Zielony Zakątek

Zielony Zakątek na Ostrogu poprzez harmonijne wykorzystanie naturalnego otoczenia będzie miejscem edukacji dla dzieci oraz wypoczynku dla mieszkańców.

Zakończyły się prace związane z zagospodarowaniem przestrzeni wokół Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Powstańców Śląskich w Raciborzu. Zielony Zakątek na Ostrogu będzie służył nie tylko uczniom, ale także lokalnej społeczności.

- reklama -

Zielony Zakątek na Ostrogu poprzez harmonijne wykorzystanie naturalnego otoczenia będzie miejscem edukacji dla dzieci oraz wypoczynku dla mieszkańców. Celem projektu było nie tylko stworzenie atrakcyjnej przestrzeni, ale także zintegrowanie społeczności lokalnej poprzez planowaną w tym miejscu organizację pikników rodzinnych, plenerowych apeli czy innych wydarzeń kulturalnych. Możliwe będzie tu prowadzenie różnorodnych działań edukacyjnych na świeżym powietrzu, a nawierzchnia umożliwia swobodne poruszanie się osobom niepełnosprawnym.

Zielona przestrzeń została wyposażona w nowoczesne i energooszczędne lampy, uzupełniono też istniejącą już roślinność poprzez nowe nasadzenia. W kolejnych miesiącach projekt zakłada instalację elementów małej architektury takich jak ławki, stoliki, kosze na śmieci czy stojaki na rowery.

Jednym z ważnych elementów projektu jest stworzenie Ścieżki Edukacyjnej, dzięki której uczniowie będą mogli zapoznać się z gatunkami drzew, ich cechami i znaczeniem w ekosystemie. Druga część, zatytułowana „Kalejdoskop przyrody”, dostarczy ciekawostek na temat świata owadów i ptaków. Projekt zakłada dodatkowo stworzenie przy szkole zielonej strefy, w której znajdą się budki dla ptaków, karmniki, poidełka dla owadów i ptaków.

W realizację zadania zaangażowani byli pracownicy SP1, wykonując prace przygotowawcze i rewitalizacyjne, jednak w szczególny sposób do realizacji projektu przyczyniły się dyrektor Patrycja Pol i wicedyrektor Józefa Kielak, które są autorkami pomysłu na Zielony Zakątek oraz opracowania merytorycznego i graficznego. Całość inwestycji kosztowała 1 200 000 zł. Na realizację projektu Miasto Racibórz otrzymało dofinansowanie w wysokości 250 tys. zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

fot. UM Racibórz
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj