Jan Wyglenda W I powstaniu śląskim dowodził w bitwie pod Godowem i na odcinku Olza – Oświęcim, a w II powstaniu śląskim – polską samoobroną w powiecie rybnickim.
129 lat temu w Brzeźnicy urodził się Jan Wyglenda ps. „Traugutt” – jeden z dowódców powstań śląskich. Został upamiętniony w Raciborzu, gdzie jego imię nosi jedna z ulic na Ostrogu.
Jan Wyglenda urodził się 24 listopada 1894 r. Maturę zdał w 1914 r. we Wrocławiu. Studia przerwał wybuch I wojny światowej. Walczył w wojsku niemieckim, skąd wrócił jako podporucznik. W styczniu 1919 r. utworzył oddział polski w rodzinnej Brzeźnicy. Pięć miesięcy później został zastępcą komendanta głównego i kierownikiem Wydziału Wywiadu Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska.
W I powstaniu śląskim dowodził w bitwie pod Godowem i na odcinku Olza – Oświęcim, a w II powstaniu śląskim – polską samoobroną w powiecie rybnickim. W III powstaniu śląskim był zastępcą dowódcy i szefem sztabu Grupy Północ. Po podziale Górnego Śląska zmuszony został do opuszczenia rodzinnego obszaru przyznanego Niemcom i zamieszkał w polskim woj. śląskim. W Wojsku Polskim został awansowany do stopnia porucznika rezerwy piechoty ze starszeństwem z dniem 1 czerwca 1919 r. W latach 1923-1924 był oficerem rezerwowym 24. pułku piechoty w Łucku.
W 1927 r. został naczelnikiem gminy Nowa Wieś (obecnie Wirek, dzielnica Rudy Śląskiej), a następnie starostą powiatowym w Lublińcu i Rybniku.
Na stopień kapitana został mianowany ze starszeństwem z 19 marca 1939 r. i 11. lokatą w korpusie oficerów rezerwy piechoty. Podczas II wojny światowej walczył w kampanii 1939 oraz w Polskich Siłach Zbrojnych. Po powrocie do Polski w 1947 r. był aktywnym członkiem Polskiej Partii Robotniczej i Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Mimo to w 1950 r. był bezpodstawnie oskarżony i do 1956 r. więziony. Po uwolnieniu pracował jako urzędnik w górnictwie. W 1971 r. awansowano go do stopnia majora. Został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari nr 7889, Orderem Sztandaru Pracy I klasy oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Zmarł 28 lutego 1973 r. w Rybniku, gdzie został pochowany.
oprac. /kp/