Podstawówki z Brzezia i Nędzy z nagrodami w konkursie Planeta Energii

dziecko ekologia przyroda
Fot. freepik.com

„Biopakiety” z domkami dla jeży czy hotelikami dla zapylaczy powędrują do Szkoły Podstawowej nr 3 w Raciborzu i Szkoły Podstawowej w Nędzy.

Klasa II ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Raciborzu i klasa IA ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Śląskich w Nędzy zostały nagrodzone w 12. edycji konkursu Planety Energii. Trafią do nich pakiety do ochrony lokalnej przyrody zawierające różne budki i karmniki dla zwierząt.

- reklama -

Planeta Energii to program edukacyjny, którego celem w najnowszych edycjach jest rozbudzanie zainteresowania przyrodą, budowania świadomości i postaw proekologicznych wśród najmłodszych. Projekt uczy dzieci, czym jest różnorodność biologiczna, uwrażliwia na lokalną faunę i florę, wpaja nawyki przyjazne środowisku i zachęca do dbania o przyrodę. W tej edycji pokazuje, jaki wpływ na życie ma woda, zabiera w ciekawe przyrodniczo miejsca w Polsce jak Dolina Baryczy, rozlewiska Biebrzy, torfowiska w dolinie rzeki Budkowiczanki czy fokarium stacji morskiej w Helu.

Do nauki z programem Energi motywuje konkurs dla klas 0-III. Wziąć w nim udział mógł każdy nauczyciel, który poprowadził minimum jedną lekcję według scenariusza „Bioróżnorodność ekosystemów wodnych”. Łącznie zarejestrowano 480 klas, co oznacza że ponad 10 tys. dzieci mogło zdobyć cenną wiedzę przyrodniczą. Najwięcej sprawozdań przesłano z województw mazowieckiego (17), śląskiego (13) i wielkopolskiego (12). Nauczyciele pokazali wiele sposobów na angażowanie uczniów do nauki i ochrony przyrody, często przez zabawę łączoną z pożytecznymi działaniami na rzecz lokalnego środowiska naturalnego. Zabierali podopiecznych na wyprawy terenowe, wystawiali przedstawienia, organizowali pikiety zachęcające do bycia eko mieszkańców swoich miejscowości, budowali „hibernakulum” dla płazów, montowali budki i karmniki dla zwierząt oraz zapraszali ekspertów na pogadanki, dokumentując to wszystko filmami i zdjęciami.

Zwycięzcami 12. edycji konkursu zostały: Szkoła Podstawowa nr 1 w Strzelcach Krajeńskich – klasa IIA, Szkoła Podstawowa w Augustowie k. Bielska Podlaskiego – klasa IIIB i Dwujęzyczna Szkoła Podstawowa Smart School w Łodzi – klasa IIIA. Dzięki czekom o wartości 10 tys. zł w każdej z nich zostanie stworzona przyszkolna „strefa bioróżnorodności”. Ponadto sto klas wyróżniono zestawami wyjątkowych „Biopakietów”. Każdy składający się łącznie aż z 10 elementów, m.in. domku dla jeży, hotelików dla zapylaczy, budek lęgowych dla ptaków, budki dla nietoperzy, karmników i nasion miododajnych roślin. Dzieci będą mogły własnoręcznie je zmontować i zainstalować w otoczeniu swojej placówki, a stworzona ostoja dla różnych stworzeń będzie stanowić inspirujący obiekt do przyrodniczych obserwacji na lata. Powędrują one m.in. do klasy II ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. K. K. Baczyńskiego w Raciborzu i klasy IA ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Śląskich w Nędzy.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj