Ul. Kazimierza Malczewskiego. Wybitny działacz plebiscytowy w Raciborzu

Kazimierz Malczewski
Kazimierz Malczewski. Fot. Wikipedia

Kazimierz Malczewski to założyciel Banku Ludowego w Raciborzu i inicjator powstania spółdzielni polskich w tym mieście.

5 lutego 1886 r. urodził się Kazimierz Malczewski – działacz polonijny na Górnym Śląsku, dziennikarz, założyciel Banku Ludowego w Raciborzu i inicjator powstania spółdzielni polskich w tym mieście. Społecznika upamiętniono, nadając jego imię jednej z ulic na Ostrogu. Ponadto na pl. Księżnej Ofki Piastówny znajduje się tablica upamiętniająca jego pobyt w mieście w latach 1921–1932.

- reklama -

Kazimierz Malczewski pochodził z wielkopolskiej rodziny o korzeniach chłopsko–rzemieślniczych. Uczęszczał do gimnazjum w Nakle i Poznaniu, a maturę złożył w Hamburgu, gdzie studiował prawo i ekonomię. Od 1902 r. był kurierem w kampanii wyborczej Wojciecha Korfantego – przewoził na Śląsk ulotki i broszury propagandowe. W 1920 r. zaangażował się w akcję plebiscytową na Śląsku i został sekretarzem Polskiego Komitetu w Raciborzu. Po podziale Śląska pozostał w Niemczech, gdzie współzałożył Polsko-Katolicką Partię Ludową. Był członkiem-założycielem i I prezesem dzielnicy śląskiej Związku Polaków w Niemczech.

W Raciborzu założył Bank Ludowy, któremu dyrektorował, a także przyczynił się do powstania spółdzielni polskich: „Strzecha”, „Rolnik” i „Ogród”. Zajmował się dziennikarstwem jako redaktor naczelny „Słowa Śląskiego” w Opolu oraz współredaktor „Nowin Codziennych” i „Strzechy”. W 1932 r. zamieszkał w Opolu, gdzie założył jedyną w III Rzeszy polską księgarnię „Lektor”.

Fot. odtur.pl

W czasie II wojny światowej Kazimierz Malczewski ukrywał się w Jastrzębiu koło Radomia pod nazwiskiem Edgar Maleszewski, walczył w Armii Krajowej. Po przyłączeniu Śląska Opolskiego do Polski w 1945 r. był m.in. przewodniczącym tzw. komisji weryfikacyjnej w Opolu. Działał w Związku Bojowników o Wolność i Demokrację, a w 1957 r. był współorganizatorem Instytutu Śląskiego. Związany z Kościołem katolickim, pracował jako prawnik w kurii biskupiej w Opolu, udzielał się też w Caritasie. Jest autorem książki „Ze wspomnień śląskich”.

W 1965 r. został uhonorowany Śląską Nagrodą im. Juliusza Ligonia. Zmarł 16 stycznia 1969 r. w Opolu.

Ul. Kazimierza Malczewskiego w Raciborzu. Fot. Google Street View

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj